Imao autizam i Aspergerov sindrom: Ovo je ubica koji je počinio masakr u školi u Švedskoj

Podijelite ovaj članak:

Rickard Andersson, 35-godišnjak iz Örebra, identificiran je kao počinitelj masovne pucnjave u obrazovnom centru za odrasle Risbergska u Örebru, Švedska, koja se dogodila 4. februara 2025. godine. U ovom tragičnom događaju život je izgubilo 11 osoba, uključujući i samog napadača.

Pozadina i lični život

Andersson je živio povučeno u stambenoj zgradi u Örebru. Prema izjavama rodbine i poznanika, bio je samotnjak s ograničenim društvenim kontaktima i nije bio zaposlen od 2014. godine. Njegova porodica navodi da je godinama imao minimalan kontakt s njima. Također, medijski izvještaji sugeriraju da je imao problema u školi i da je pohađao nastavu za osobe s Aspergerovim sindromom i visokofunkcionalnim autizmom.

Veza s obrazovnim centrom

Andersson je ranije bio upisan na nekoliko kurseva matematike u obrazovnom centru Risbergska, ali ih nije završio. Posljednji put je bio upisan 2021. godine. Ovaj centar pruža obrazovanje odraslima koji nisu završili školu ili žele poboljšati ocjene za pristup visokom obrazovanju.

Napad i oružje

Prema policijskim izvještajima, Andersson je posjedovao dozvolu za četiri lovačke puške. Na dan napada, promijenio je odjeću u školskom toaletu u zelenu vojnu uniformu prije nego što je počeo pucati. Policija je na mjestu događaja pronašla nekoliko pušaka i veliku količinu municije. Motiv napada još uvijek nije poznat, ali vlasti su isključile ideološke ili terorističke razloge.

Reakcije zajednice

Ovaj tragični događaj potresao je švedsku zajednicu. Kralj Carl XVI Gustaf i kraljica Silvia posjetili su mjesto napada kako bi odali počast žrtvama, a premijer Ulf Kristersson izjavio je da je ovo najgora masovna pucnjava u historiji Švedske.

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x