Ovo je rodna kuća Hans Kristijan Andersena

Podijelite ovaj članak:

Hans Christian Andersen bio je danski književnik najpoznatiji po svojim bajkama, od kojih su neke postale klasici dječje književnosti širom svijeta.

Hans Christian Andersen rođen je 2. aprila 1805. godine u Odenseu, u Danskoj, i preminuo je 4. augusta 1875. godine u Kopenhagenu. Djetinjstvo mu je obilježeno siromaštvom i teškim životnim uvjetima. Iako nije imao formalno obrazovanje, pokazivao je interes za književnost i pisanje već u mladosti.

Andersen je najpoznatiji po svojim bajkama, od kojih su neke postale klasici svjetske književnosti. Među najpoznatijim su “Mala sirena”, “Ružno pače”, “Carevo novo ruho”, “Princeza na zrnu graška”, “Palčica” i mnoge druge.

Ove bajke karakterizira jednostavan, ali poetičan stil pisanja koji je prilagođen djeci. Njegove priče često imaju moralnu pouku ili dublje značenje, ali su istovremeno čarobne i maštovite.

Andersenove bajke prevedene su na više od 125 jezika i postale su dio kulturne baštine diljem svijeta. Njegova djela inspirirala su brojne umjetnike, književnike, filmove i adaptacije u različitim medijima.

Bio poznat po svojoj usamljenosti i emotivnoj nestabilnosti. Imao je brojne prijatelje među danskim i europskim intelektualcima, ali nikada nije ostvario trajne ljubavne veze ili obitelj.

Andersen je bio nadaren pripovjedač koji je svoje priče često izvodio usmeno pred publikom. Njegove javne izvedbe bile su popularne i privlačile su mnoge slušatelje.

Hans Christian Andersen ostavio je neizbrisiv trag u svjetskoj književnosti svojim bajkama koje su prepoznate po svojoj originalnosti, maštovitosti i univerzalnoj privlačnosti. Njegovo naslijeđe živi kroz njegova djela koja i dalje inspiriraju i zabavljaju čitatelje diljem svijeta.

Ekipa portala Senzor.ba boravila je u Odenseu, rodnom gradu Hans Christian Andersena. Tom prilikom posjetili smo i rodnu kuću ovog svjetski poznatog pisca. Uz kuću je smješten i muzej posvećen njegovom liku i djelu.

Rodna kuća Hans Christian Andersena u Odenseu, Danska
Subscribe
Notify of

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x