Ekipa Gorske službe spasavanja Federacije Bosne i Hercegovine, njih 32 otišli su u Tursku, kako bi se priključili kolegama, koji su ranije otišli u potragu za nestalim uslijed razornog zemljotresa.
Među njima su i otac i kćer Jasmina Omerbegović i Jasmin Ferhatović, nije im ovo prva zajednička akcija spasavanja, ali jeste najveća.
“Definitivno krećemo sa dozom straha, ali mi moramo uraditi ono što je u našoj moći”, rekla je Jasmina, pri polasku za Tursku.
Spremni za polazak
Njen otac Jasmin dodaje, da su spasioci naučeni, a što je on i prenio na svoju kćerku da uvijek budu spremni da pođu.
“Kada se dogodilo u Petrinji, Hrvatskoj, pripravnost, pripravnost, Albanija, pripravnost, ovo je prvi put da praktično samoinicijativno krećemo za Tursku”, rekao je Jasmin.
Interesovanje za odlazak i pružanje pomoći među spasiocima bilo je veliko. No, kako nam je rekao Dženadin Veladžić, svi nisu mogli poći, jer je neophodno da ostanu obezbijeđene bh. planine.
Odmah, nakon što je do BiH stigla vijest o potresu, pripadnici GSS FBiH tražili su odobrenje za polazak. Veladžić kaže, prvog dana potresa, u prvim satima bili su spremni za polazak.
“Nismo bili samo u pripravnosti, mi smo bili spremni prvog dana da krenemo u 10 sati, poslali smo upite svima, od Ministarstva sigurnosti, FUCZ, konačnu dozvolu Savjeta ministara, koja je bila obećana nismo dobili, ali mi imamo odluku Vlade FBiH kojoj idemo dole. Naši spasioci idu kao službene osobe ispred BiH”,rekao je Veladžić za N1.
Poseban psihološki izazov
Među četiri vođe timova, nalazi se i jedna dama, Amra Okanović iz GSS Zenica. Kaže njen je tim od prvog dana bio spreman da krene u pomoć stanovnicima pogođenim zemljotresom.
“Do sada nismo imali priliku da idemo u akcije spasavanja uslijed zemljotresa, većinom sam bazirana na potrage u urbanom svijetu. U tom smo svijetu, želimo pomoći, nadam se da ćemo pomoći”, rekla je Okanović.
Među spasiocima koji su danas otputovali za Tursku je i Samir Škiljan iz Jajca, prošao je USAR obuku za traženje nestalih u ruševinama pri AFAD-u i IHH. Kaže prvi put je da će u praksi imati primjeniti ono što je naučio od turskih kolega. On će biti na čelu ovog cijelog tima.
“Svi se mi prvi put susrećemo s tim, to je poseban psihološki izazov, doći među tolike žrtve, to će biti veoma teško“, rekao je Samir Škiljan u razgovoru za N1.
Broj spasilaca iz BiH u Turskoj raste, prva ekipa koja je otišla u potresom pogođena područa je CZRS, prije četiri dana. Isto veče ka Turskoj su kopnenim putem krenuli timovi GSS FBiH i FUCZ. Svi timovi su još uvijek na terenu.
N1
[…] Otac i kćer iz Visokog rame uz rame u potrazi za nestalima u Turskoj (VIDEO) Stotine volontera u skladištu udruženja Pomozi.ba pomažu pri sortiranju i pakovanju robe koja se šalje za Tursku i Siriju Post Views: 1 # ponos bih# turska# zemljotres […]
[…] Otac i kćer iz Visokog rame uz rame u potrazi za nestalima u Turskoj […]