Crvena leća je mahunarka koja dobro djeluje na cijeli organizam. Dio je mnogih obroka u Aziji i Sjevernoj Africi, a može se napraviti na različite načine, dok je priprema vrlo jednostavna.
Zašto je dobra crvena leća?
Leća ima puno vitamina B, magnezija, cinka, folne kiseline i kalija, također sadrži i puno proteina te u vegetarijanskoj i veganskoj kuhinji služi kao zamjena za meso. U 200 grama kuhane crvene leće nalazi se 230 kalorija, 15 grama vlakana, 40 grama ugljikohidrata, a sadrži i brojne antioksidanse i minerale. Sadrži i polifenole koji imaju protuupalno djelovanje u tijelu, a snižavaju i razinu šećera u krvi te smanjuje rizik od pojave dijabetesa. Osim toga, zbog minerala koje sadrži dobra je i za zdravlje srca i smanjuje razinu lošeg kolesterola.
Vlakna iz crvene leće pomažu u održavanju probave, sprječavaju pojavu zatvora, a jednako tako smanjuju apetit i povećavaju osjećaj sitosti te smanjuju unos nepotrebnih kalorija.
Dakle, prednosti crvene leće su:
- smanjuje razinu kolesterola
- dobra je za probavu
- štiti srce
- snižava razinu šećera
- smanjuje kolesterol
- sprječava pojavu nekih bolesti
Crvenu leću možete pripremati na razne načine, ali u ovim hladnim danima najbolje će vam goditi jedna topla krem supica.
Za krem supu od crvene leće potrebno vam je:
- 250 gr crvene leće
- 1 mrkva
- 1 glavica luka
- 1-2 čehna bjelog luka
- 1 veći krompir
- 3-4 kašike paradajz pirea
- po želji kašičica ljute crvene paprike, suhi začin, so, biber i maslinovo ulje. Možete staviti i kocku za supu
Ogulite i nasjeckajte povrće. Na malo maslinovog ulja propržite luk i bijeli luk, dodajte mrkvu i malo dinstajte uz dodatak vode. Potom dodate i krompir i leću, te paradajz pire. Prodinstajte i prelijte kipućom vodom, dodajte začine i kuhati dok se povrće ne skuha, otprilike 20 minuta.
Kada je sve skuhano, izmiksajte štapnim mikserom ili koristite blender. Ukoliko je gusta supa, dodajte još vode. Pri serviranju pospite sa malo maslinovog ulja, a po želji dodajte i kašiku pavlake. Servirajte uz krišku limuna i uživajte!