Islam tretira pitanje alkohola veoma ozbiljno i detaljno, s obzirom na njegov uticaj na ljudsko zdravlje, moral i društvo. U islamskom pravu, poznatom kao šerijat, konzumacija alkohola je strogo zabranjena (haram). Ova zabrana se temelji na nekoliko ključnih ajeta iz Kur'ana i hadisa, koji jasno osuđuju upotrebu alkohola.
Kur'an i zabrana alkohola
Kur'an, sveta knjiga Islama, sadrži više ajeta koji se odnose na alkohol. U početku, Kur'an je upozoravao na štetnost alkohola, ali ga nije odmah zabranio. Postepeno, u više faza, postalo je jasno da je konzumacija alkohola štetna i nespojiva s islamskim načelima.
Prvi ajet koji spominje alkohol kaže:
“Pitaju te o vinu i kocki. Reci: ‘Oni donose veliku štetu, ali i neku korist ljudima. Šteta koju donose veća je od koristi njihove.'” (Kur'an 2:219)
Ovaj ajet ukazuje na postojanje određenih koristi od alkohola, ali jasno naglašava da je šteta daleko veća.
Kasnije, zabrana je postala izričitija:
“O vjernici, vino i kocka i kumiri i strelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.” (Kur'an 5:90)
Ovaj ajet ne ostavlja sumnju u zabranu alkohola, stavljajući ga u isti rang s drugim grijesima koje šejtan koristi da zavede ljude.
Hadisi i alkohol
Pored Kur'ana, hadisi (izreke i postupci poslanika Muhammeda a.s.) također daju jasna uputstva o pitanju alkohola. Poslanik Muhammed a.s. je rekao:
“Sve što opija je haram.” (Sahih Muslim)
“Ko god vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka ne sjedi za stolom gdje se služi alkohol.” (Tirmizi)
Ovi hadisi potvrđuju strogu zabranu alkohola i potiču muslimane da se klone situacija gdje se konzumira alkohol.
Posljedice konzumacije alkohola
U islamu, zabrana alkohola nije samo pitanje vjerske obaveze, već i briga o zdravlju i moralnom stanju pojedinca i zajednice. Alkohol se smatra uzrokom mnogih društvenih i zdravstvenih problema, uključujući bolesti jetre, ovisnost, nasilje i nesreće. Islamski učenjaci često ističu da je ova zabrana jedan od načina kako islam štiti pojedinca i društvo od štetnih posljedica.
Društvene implikacije
Islam promiče život bez alkohola kao način održavanja čiste i pobožne zajednice. Mnogi muslimanski narodi imaju stroge zakone protiv alkohola, a u nekim zemljama konzumacija alkohola je potpuno zabranjena. Iako praksa može varirati od zemlje do zemlje, osnovni principi ostaju isti – alkohol je haram i njegovo konzumiranje je ozbiljan prijestup u očima vjernika.
Islam tretira alkohol kao ozbiljnu prijetnju fizičkom, mentalnom i duhovnom zdravlju. Kroz jasne ajete iz Kur'ana i hadise poslanika Muhammeda a.s., vjernici se upozoravaju na opasnosti alkohola i potiču se na život bez njega. Ova zabrana ima za cilj očuvanje zdravlja, moralnog integriteta i društvene harmonije, što je od suštinskog značaja za muslimanske zajednice.