Tužilaštvo BiH neće predložiti pritvor za svih šest uhapšenih nakon ubistva policajca u Bosanskoj Krupi.
Postupajući tužilac Ćazim Hasanspahić, zbog nedostatka dokaza, predložit će samo mjere zabrane protiv Dževdta Mujovića, Muharema Bajrića, Hajrudina Šabića, Rijada Mahića, Muhameda Delalića. U pitanju su mjere zabrane napuštanja boravišta i zabrana sastajanja sa svjedocima. Šesta osoba, profesor na Islamsko-pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću Hakija Kanurić puštena je bez bilo kojih mjera zabrane. To znači da ne postoji nikakva osnovana sumnja da je ovaj profesor umiješan u napad na policijsku stanicu u Krupi.
Nakon puštanja na slobodu, oglasio se i hafiz Kanurić. Njegovu objavu prenosimo u cjelosti, bez izmjena:
Nemam običaj dijeliti detalje iz ličnog života, ali zbog velike medijske pažnje koju su izazvali ubistvo policajca u Bosanskoj Krupi i naša hapšenja zbog toga, osjećam potrebu da iznesem svoja razmišljanja o ovom iskustvu.
Prvo i najvažnije, želim izraziti duboko saučešće porodici ubijenog policajca. Ovaj gnusni čin nije od vjere i ne može se ničim opravdati, ali nas i podsjeća da se još uvijek mora raditi na sigurnosti i redu – to je odgovornost kako državnog aparata, tako i svih građana. Sigurnost u Bosni i Hercegovini mora biti zagarantovana svakom pojedincu, bez obzira na vjeru ili naciju.
Drugo, ističem važnost postupanja pravosudnih i policijskih organa u ovakvim situacijama. Sistemi vlasti moraju djelovati s mjerom i poštovanjem dostojanstva svakog pojedinca jer smo svi nevini dok se ne dokaže suprotno. Prilikom sprovođenja radnji poput privođenja i saslušanja, izuzetno je važno izbjeći prekomjerno korištenje ovlasti koje može i često povrijedi prava i dostojanstvo građana. To ostavi trag zauvijek. Ne samo na pojedinca, već i na njegovu porodicu.
Treće, želim naglasiti ulogu medija i odgovornosti koju imaju prema pojedincima čiji se integritet i život izlažu u javnosti. Svaka objava može imati trajne posljedice jer internet sve pamti. Mediji moraju biti svjesni da sadržaji koje objavljuju oblikuju ne samo trenutni, već i budući život pojedinca. Važno je da vode računa o očuvanju dostojanstva i časti svih koji su dio određenih procesa, da ne bi nepravedno narušili njihov ugled ili doveli u pitanje njihov integritet.
Moram istaknuti i da osjećam olakšanje što su službenici s kojima sam bio u kontaktu tokom pretresa, privođenja i tužilačkih radnji postupali krajnje profesionalno i s poštovanjem.
Međutim, apeliram na one koji pokreću ovakve akcije da ozbiljno preispitaju osnovanost svojih sumnji prije pokretanja postupaka. Neopravdane optužbe mogu i često donose izuzetno teške psihičke i materijalne posljedice za nevine ljude, njihove porodice i prijatelje.
Na kraju, četvrto, a najvažnije, želim skrenuti pažnju na ulogu koju internet i društvene mreže imaju u odgoju djece. Nažalost, ne možemo kontrolisati sav sadržaj koji se objavljuje, ali možemo i moramo kontrolisati šta će naša djeca gledati i u kojoj mjeri. Odgoj i vrijednosti uče se od roditelja i zajednice, a ne od neprovjerenih izvora na internetu.
Svi mi roditelji imamo odgovornost da pratimo šta djeca gledaju i s kim se druže jer internet nije zamjena za bliskost i posvećenost koja djeci pomaže da rastu u zdrave i odgovorne osobe.
Zahvaljujem svima koji su pružili podršku u ovom teškom periodu.
Dragi prijatelji, zdrava zajednica je ona koja staje uz one koji trpe nepravdu, sve dok pravda ne bude zadovoljena.
Nadam se da će ovo iskustvo biti pouka kako za mene, tako i za sve one koji su učestvovali ili pratili događaje. Ako to bude tako, onda je ovo moje iskustvo i iskušenje imalo svrhu i bilo vrijedno za proživjeti, poručio je hafiz Kanurić.