Japanci razvijaju baterije koje se same obnavljaju

Podijelite ovaj članak:

Naučnici iz Japana razvili su novi materijal koji bi mogao značajno produljiti životni vijek baterija i povećati njihov kapacitet. To bi moglo značiti prekretnicu ne samo za industriju prijenosnih uređaja poput pametnih telefona ili laptopa, već i za električne automobile, kamione pa čak i brodove.

Tipična baterija u sebi sadrži slojeve metalnih materijala. Kako prolazi kroz cikluse punjenja i pražnjenja, tako se u tim slojevima pojavljuju pukotine i krhotine koje smanjuju kapacitet baterije.

No naučnicisa Sveučilišta u Tokiju pokazali su da, ako se u bateriji koristi kisikov redoks-slojeviti oksid, nema raspadanja metala. Čak se slojevi metala počinju obnavljati.

Za industrije koje se oslanjaju na baterije, to bi moglo imati dalekosežne posljedice. Ne samo da bi baterije mogle imati dulji životni vijek, već bi se njihov kapacitet mogao višestruko povećati.

U prijevodu, baterije bi trajale dulje i davale više energije, a da pri tome ne moraju biti veće i robusnije no što su danas.

No na njihovu primjenu u svakodnevnom životu ipak ćemo morati pričekati. Barem dok naučnici iz Japana ne osmisle kako bi se nešto što su uspjeli dokazati u laboratorij moglo masovno primijeniti i u proizvodnji baterija.

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x