Salgado je osvojio mnoštvo nagrada u fotonovinarstvu i objavio brojne knjige. Još devedesetih godina, iscrpljen fizički i emocionalno, nakon što je dokumentovao užase genocida u Ruandi, vratio se kući u svoj rodni dio Brazila koji je nekada bio prekriven bujnom tropskom šumom.
Njih dvoje su zasadili gotovo dva miliona stabala u proteklih 20 godina kako bi oporavili uništenu šumu u Brazilu.
Ostao je šokiran kada ga je to područje dočekalo opustošeno, bez ikakvog života.
Međutim, njegova supruga Lelia vjerovala je kako nekada bujnoj šumi mogu vratiti staru slavu.
“Zemlja je bila bolesna, baš kao i ja. Sve je bilo uništeno. Samo otprilike 0,5 posto zemlje bilo je prekriveno drvećem. Zatim je moja supruga imala sjajnu ideju da zasadimo nova stabla u ovoj šumi. Kada smo to zaista počeli raditi, insekti, ptice i druge životinje počele su se vraćati u šumu. Zahvaljujući ponovnom rođenju drveća i ja sam se ponovo rodio”, ispričao je Salgado za britanski Guardian.
Brazilac je potom sa svojom suprugom osnovao Instituto Terra, malu organizaciju koja se bavi pošumljavanjem.
Fotografije iz zraka pokazuju nevjerovatnu transformaciju šume koju je bračni par Salgado spasio. Tamo gde je nekada vladala smrtonosna tišina, sada postoji kakofonija ptičjeg cvrkuta i zujanja insekata.
Prema podacima organizacije Instituto Terra, u brazilsku šumu ukupno su se vratile 172 vrste ptica, 33 vrste sisara, 293 vrste biljaka, 15 vrsta gmizavaca i 15 vrsta vodozemaca. Kompletan ekosistem obnovljen je od početka.
Projekt brazilskog para inspirisao je milione ljudi jer je dao konkretan primjer pozitivne ekološke akcije i pokazao koliko brzo se okruženje može oporaviti s pravim stavovima.