Devetog jula u Chicagu, održana je mirna šetnja povodom obilježavanja 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
Planiranje ovog događaja počelo je prošle godine, nakon što se završila prošlogodišnja šetnja.
“Lillies of hope” i organizacija mladih “JaBiH” radila je na organizaciji ovog događaja kako bi isplanirali svaki detalj i kako bi se dobile sve potrebne dozvole za održavanje ove komemorativne šetnje.
Već sada možemo reći da je ovo postala tradicija Bosanaca i Hercegovaca i američkih prijatelja, jer je ovo čatvrta godina uzastopno da se organizuje komemorativna mirna šetnja sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
Ove godine za šetnju bilo je prijavljeno nešto više od 800 učesnika, međutim iz organizacije ističu da su bili spremni i na veći broj učesnika, kako je i bilo. Šetnji je prisustvovalo preko 1.000 osoba.
Prije početka same šetnje, organizatori su se obratili prisutnima te je iščitano svih 30 imena identificiranih žrtava genocida koje će ovog jula svoj vječni počinak naći u Memorijalnom centru Potočarima.
I ovogodišnji cilj šetnje jeste da se učini simboličnih 8.372 koraka, što predstavlja broj žrtava koji su mučeni i na nehuman način ubijeni kobnog 11. jula u UN zaštićenoj zoni i Srebrenici. Šetnja je krenula u 10:00h sa Foster beach u Chicagu, i šetalo se do Montrose beach i nazad. Na svakih 1.000 koraka mogli su se vidjeti transparenti sa 1.000 imena srebreničkih žrtava, a učesnici su na početku šetnje dobili vodu, užinu, majice i torbu sa osnovnim potrepštinama za šetnju, kao zaštitna krema protiv sunca, letke i mapu Srebrenice i puta kojim su putovali svi koji su željeli doći do slobodne teritorije u Tuzlu.
Jedan jako lijep gest desio se u toku šetnje gdje su se pridružili slučajni prolaznici kojima smo objasnili zbog čega je organizovana šetnja i šta se zapravo dešavalo i Bosni i Hercegovini od 1992-1995., ali i na samom koncu, šta predstavlja 11.juli 1995.
Jedan od organizatora istakao je da je ovo još jedan uspješan projekat, uspješna šetnja i porodični dan, gdje su svi prisutni nacinili simboličnih 8.372 koraka i na dostojanstven način se sjetili žrtava Srebrenice.
Jedan od učesnika ovogodišnje šetnje je i Enes Karić, rođeni Srebreničanin, koji je 2000. godine došao u Ameriku. Priču započinje kako je bio sretan mako je uspio da pobjegne autobusom gdje su bile žene i djeca.
Kako kaže, tri dana je putovao, autobus su pregledali, a svi “putnici” gledali su maltretiranja, On se sakri, i mislio je da će ga naći. Na svu sreću, ostao je živ i prešao je u sigurnu zonu, u Tuzlu.
Danas je, kaze Enes, njegovo srce puno. Ovom šetnjom kao i prethodne godine, vidio je kako nove generacije preuzimaju ono što su oni započeli. I siguran je da će organizacija iz godine u godinu, biti sve bolja i bolja.
Iz organizacije su istakli da rade na tome da buduće generacije nikada ne zaborave šta se dešavalo u Bosni i Hercegovini od 1992. -1995., a u ovom slucaju, sve ono što se desavalo u Srebrenici tog 11.jula 1995. da se nikada neće zaboraviti niti jedna žrtva.
Lilies of Hope i JaBiH organizacija mladih koji čine članovi.
Lilies of Hope:
Ahmedin Špiodić, Midhad Jakupović, Muhamed Karić, Semir Delić, Jašar Zvizdić, Ademir Smajlović, Amir Rešić, Emir Hadžiahmetović, Enes Avdić.
JaBiH:
Haris Džubur, Lejla Osijan, Dženita Višća Hrnjić, Azra Atić, Adela Isović, Dino Atić, Asja Omeralović, Jasmin Mehinović, Semir Delić, Ahmedin Spiodić, Irfan Poljak, Almira Vajzović, Zehra Halilić, Melina Sivac.
Bošnjaci.net