Čuvarkuća je dekorativna ali i ljekovita biljka, evo za šta se koristi

Podijelite ovaj članak:

Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) je sukulentna biljka koja je poznata po svojim ljekovitim i dekorativnim svojstvima. Evo nekoliko zanimljivosti o ovoj biljci:

  1. Izgled: Čuvarkuća je biljka koja formira rozetu s debelim, sočnim listovima koji su obično zeleni s crvenim ili ljubičastim nijansama na rubovima. Cvjetovi čuvarkuće su mali, ružičasti ili bijeli, i pojavljuju se na dugim stabljikama.
  2. Otpornost: Čuvarkuća je vrlo otporna biljka koja može rasti u različitim uvjetima, uključujući sušne i kamenite terene. To je razlog zašto se često koristi kao ukrasna biljka na kamenim zidovima i krovovima, odakle joj potječe naziv “tectorum”, što na latinskom znači “krov”.
  3. Ljekovita svojstva: Čuvarkuća se tradicionalno koristi u narodnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. Navodno može pomoći kod problema s probavom, opeklina, manjih rana i iritacija kože. Također se koristi za jačanje imunološkog sustava i kao blagi sedativ.
  4. Razmnožavanje: Čuvarkuća se lako razmnožava putem izdanka, listova ili sjemenki. Listovi koji se jednostavno polože na tlo obično će razviti korijenje i formirati novu biljku.
  5. Dekorativna upotreba: Osim što je popularna kao ljekovita biljka, čuvarkuća se također često uzgaja kao ukrasna biljka u vrtovima, kamenjarima, kontejnerima ili kao unutarnja biljka.

Ljekovita svojstva čuvarkuće

Uz svoju ljekovitost i dekorativnost, čuvarkuća je vrlo popularna biljka koja privlači pažnju vrtlara i ljubitelja sukulenata diljem svijeta.

Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) ima razna ljekovita svojstva koja su se tradicionalno koristila u narodnoj medicini. Među njima su:

  1. Ranjenje i opekline: Sok čuvarkuće ima blaga antibakterijska svojstva i može pomoći u ublažavanju manjih rana, ogrebotina i opekotina. Nanosi se izravno na zahvaćeno područje kako bi se umanjila upala i potaknulo zarastanje.
  2. Kožni problemi: Sok ili gel iz listova čuvarkuće često se koristi za tretiranje različitih kožnih problema kao što su akne, ekcemi, dermatitis i psorijaza. Njegova hidratantna svojstva mogu pomoći u smirivanju iritirane kože i ublažavanju svraba.
  3. Digestivni problemi: Čuvarkuća se tradicionalno koristi i za olakšavanje gastrointestinalnih tegoba. Čaj od čuvarkuće može pomoći kod probavnih smetnji poput nadutosti, žgaravice ili blagih probavnih poremećaja.
  4. Jačanje imunološkog sistema: Neke studije sugeriraju da čuvarkuća može imati imunostimulativna svojstva, što znači da može pomoći u jačanju imunološkog sistema i borbi protiv infekcija.
  5. Protuupalno djelovanje: Zahvaljujući prisutnosti određenih spojeva poput tanina i flavonoida, čuvarkuća ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upale u tijelu.

Korištenje čuvarkuće u tradicionalnoj medicini

Važno je napomenuti da su ova ljekovita svojstva čuvarkuće uglavnom bazirana na tradicionalnom korištenju i ne postoji mnogo znanstvenih studija koje bi potvrdile njihovu učinkovitost. Prije korištenja čuvarkuće ili njenih ekstrakata u medicinske svrhe, uvijek je preporučljivo konzultirati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom.

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x