Jamamoto traži reviziju rasporeda vakcinacije djece

Podijelite ovaj članak:

Piše: Jagoda Savić

          Dr. Kenji Jamamoto (Yamamoto), kardiotorakalni hirurg u Memorijalnoj bolnici Okamura u Japanu, je 14. marta u časopisu „Discover Medicine“ objavio studiju u kojoj je pozvao na ponovnu procjenu “rizika i koristi od trenutno odobrenih vakcina” i reviziju rasporeda vakcinacije djece. Ista studija se takođe bavila povećanjem neželjenih događaja nakon vakcinacije nakon uvođenja mRNA vakcine protiv COVID-19 u Japanu. Tekst o ovom iznimno značajnom pozivu na ponovnu procjenu je 20.03.2025 godine prvi objavio Majkl Nevradakis (Michael Nevradakis, PhD) na portalu „The Defender“, glasilu nevladine organizacije „Children Health Defence“.

Sigurnost rasporeda vakcinacije:

          Nevradakis je naveo da je studija postavila pitanja o sigurnosti rasporeda vakcinacije djece, predstavljajući  podatke japanskog Ministarstva zdravlja, rada i socijalne zaštite o tri smrtna slučaja djece nakon vakcinacije koji su se dogodili unutar 24 sata nakon primjene rutinskih vakcina u djetinjstvu. Smrtni slučajevi su uključivali:

1.) zdravog dječaka starog 2 mjeseca koji je doživio iznenadnu bolest 30 minuta nakon što je primio vakcinu protiv HiB, rotavirusa i pneumokoka. Dječak je preminuo 59 minuta nakon vakcinacije,

2.) djevojčicu staru šest mjeseci sa “simptomima prehlade” koja je pronađena mrtva u svojoj spavaćoj sobi jedan dan nakon što je primila vakcinu protiv hepatitisa B, Hib, pneumokoka i četiri antigena u jednoj DTPr polio vakcini (pertusis, difterija, tetanus, dječja paraliza),

3.) dječaka starog tri godine godine sa astmatičnim bronhitisom, alergijskim rinitisom i febrilnim konvulzijama koji je “izgledao letargičan”, Dječak je dobio  temperaturu 8 sati nakon što je primio vakcinu protiv japanskog encefalitisa i doživio je kardiopulmonalni zastoj 10 sati nakon vakcinacije.

          Prema studiji, detaljne istrage, uključujući i obdukcije, su pratile  smrt ovo troje djece. Međutim, “stručnjaci nisu mogli procijeniti uzročnu vezu s vakcinacijom”. Umjesto toga, smrti su klasifikovane kao “procjena nije moguća”. Prema studiji, takvi zaključci su “slični procjenama smrtnih slučajeva nakon vakcinacije protiv korona virusa” i izazivaju zabrinutost zbog “mogućih vanjskih pritisaka ili interesa koji utječu na takve odluke”. Dr. Karl Jablonovski (Jablonowski ), viši naučnik za zaštitu zdravlja djece, rekao je da je vrijeme nakon vakcinacije “jedan od temelja” za utvrđivanje uzročnosti kada se pojave neželjeni događaji. Studija je dovela u pitanje sigurnost rasporeda vakcinacije djece: “U Japanu se vakcine primjenjuju počevši od 2 mjeseca starosti. Do odraslog doba 2024 godine, dijete će primiti vakcine za gotovo 14 različitih bolesti, s dozama koje se daju pojedinačno ili istovremeno. Ukupan broj vakcinacija značajno se povećava kada se uključe dopunske doze.” Studija je istakla da se novorazvijene vakcine, čiji profili neželjenih događaja možda nisu u potpunosti potvrđeni, često daju istovremeno sa postojećim vakcinama. Ovo izaziva zabrinutost da bi promicanje simultane vakcinacije moglo prikriti uzročne veze sa štetnim događajima od samog početka.

          Druga  studija, objavljena u „The Cureus Journal of Medical Science“ 2023 godine, je ispitivala

 vakcinaciju djece u visoko razvijenim zemljama, pronalazeći pozitivnu korelaciju između broja doza vakcine koje djeca primaju i stope smrtnosti novorođenčadi. Nalazi studije „Cureus“ su potvrdili  ishod studije iz 2011. godine koja je prvo identifikovala pozitivnu statističku korelaciju između stopa smrtnosti novorođenčadi i broja doza vakcine koje su djeca primila.

          „TrialSite News“ je napomenuo da studija nije dobila eksterno finansiranje i da je objavljena u uglednom časopisu. Inače, „Springer Nature“, izdavač časopisa „Discovery Medicine“, je najveći  svjetski akademski izdavač. Daniel O’Connor, osnivač i izdavač „TrialSite News-a“, rekao je da objava studije u istaknutom časopisu ukazuje na „sve veću zabrinutost nakon COVID-19 o potrebi za validacijom određenih vakcina. „U ovom slučaju, mejnstrim recenzirani časopis olakšava kritičko ispitivanje nedavnih događaja, uključujući tragičnu smrt troje male dece koja se dogodila samo dan nakon primanja rutinskih zakazanih vakcina. Takvi incidenti ne bi trebalo da se dešavaju i neophodna je detaljna istraga.”

Porast Covid smrtnih slučajeva:

          Kako navodi Nevradikis, studija je takođe istakla da je Japan zabilježio i nenormalan porast smrtnih slučajeva – ili smrtnih slučajeva iznad iznosa koji se očekivao u normalnim uslovima – u godinama od kada su uvedene vakcine protiv COVID-19. Autori studije su napisali: “Globalno, preispitivanje vakcinacije se dugo smatralo tabuom, sa snažnim društvenim pritiscima da se stanovništvo prilagodi i bude vakcinisano. Agresivna promocija vakcine protiv korona virusa putem pristrasnih poruka nam je ostala u živom sjećanju. Ova atmosfera usklađenosti može djelomično objasniti nedostatak značajnog napretka u kritičkom preispitivanju prakse vakcinacije. Štaviše, trebalo bi razmotriti privremeno obustavljanje trenutnog programa vakcinacije kako bi se utvrdio puni obim potencijalne štete.” Prema „TrialSite News-u“, “Ove hrabre tvrdnje, potkrijepljene uznemirujućim podacima iz stvarnosti, predstavljaju izazov za javne zdravstvene organe, proizvođače vakcina i medijske narative,  koji one koji se usude da postavljaju pitanja  o vakcinaciji i dalje smatraju „anti-naukom”.

          Jamamotova studija je takođe izazvala zabrinutost u vezi s mRNA vakcinama protiv COVID-19 – i njihovom vezom s povećanom prevalencom nuspojava nakon vakcinacije. “Došlo je do porasta slučajeva šindre ( virusne bolesti koju uzrokuje virus varicella-zoster ), majmunskih boginja, sifilisa, teških streptokoknih infekcija, malih boginja, sepse i postoperativnih infekcija u zemljama koje daju višestruke doze vakcine”. Prema studiji, takvi neželjeni događaji se obično javljaju u prve dvije sedmice nakon vakcinacije, “posebno imunosupresija i smanjenje limfocita, što olakšava infekcije, posebno korona virusima”.

Nus pojave i „nevakcinisani“:

          Nevradakis je još napisao da je japansko Ministarstvo zdravlja, rada i socijalne zaštite  često  klasifikovalo pacijente koji su imali takve nuspojave kao “nevakcinisane”. Nakon što je ova praksa došla pod lupu, kasniji podaci su pokazali „nisku stopu zaraze među nevakcinisanim osobama“ – sve dok ministarstvo „nije prestalo da objavljuje statistiku“. Studija je bila u velikoj mjeri kritična prema japanskim javno zdravstvenim vlastima, koje su nastavile promovisati široko rasprostranjenu mRNA vakcinaciju protiv COVID-19. “Rizik od imunodeficijencije povezan s čestim vakcinacijama ribonukleinskom kiselinom (mRNA) postaje sve očigledniji, što dovodi do široko rasprostranjenog ukidanja dodatnih doza, osim u Japanu”, navodi se u studiji, napominjući da Japan redovito daje pojačivače mRNA COVID-19 kod starijih osoba. Japanske vlasti su nastavile sa takvom praksom uprkos nenormalno visokom nivou viška smrtnih slučajeva kojih je bilo  preko 600.000  od početka kampanje vakcinacije protiv COVID-19. Napominjući da su specifični faktori koji uzrokuju ovo povećanje i dalje „sporni“, studija je sugerisala da se preveliki broj  smrtnih slučajeva „ne može objasniti samo smrtima uzrokovanim koronom ili starenjem stanovništva“. Umjesto toga, studija sugeriše da “povećanje smrtnih slučajeva povezanih s vakcinama može biti značajan faktor”, uz napomenu da se “slični trendovi primjećuju u drugim zemljama s intenzivnim programima vakcinacije”.

Kampanja vakcinacije uprkos nus pojavama:

          Kako je naveo Nevradakis, studija je prikazala primjer 26-godišnjeg zdravstvenog radnika u Japanu, koji je “navodno umro od krvarenja u mozgu 4 dana nakon što je primio jednu dozu mRNA vakcine na početku kampanje vakcinacije”. Iako je utvrđeno da je smrt radnika „potencijalno povezana sa imunotrombotičkom trombocitopenijom izazvanom vakcinom“, Japan je nastavio kampanju vakcinacije protiv COVID-19, koja je postala „gotovo obavezna“. Prema studiji, preko 99% smrtnih slučajeva koji su se dogodili neposredno nakon vakcinacije protiv COVID-19 u Japanu je klasifikovano kao slučajevi u kojima je „teško utvrditi uzročnost“ – čak i u slučajevima kada su obavljene autopsije.

 Studija je istakla da je sedam članova japanskog Savjeta za zdravstvene nauke, koji istražuje nuspojave povezane s vakcinom, “primilo donacije od farmaceutskih kompanija“. “Japan nije sam u svojim borbama i nevoljama”, rekao je dr.Jablonovski. “Naslijeđeni mediji u SAD-u su toliko upleteni u Big Pharmu da bi kritičnost prema vakcinama faktički predstavljala samopovređivanje. Takođe imamo regulatorno tijelo s visokim stupnjem sukoba interesa i nevjerovatno je koliko smo ignorisali štetne reakcije na vakcine.”

Neispitana  Covid vakcina:

          Studija je takođe bila kritična prema brzom vremenskom okviru u kojem su vakcine protiv COVID-19 razvijene i puštene u javnost. “Dok je za razvoj vakcine obično potrebno 7-10 godina, pandemija bolesti korona virusa 2019 (COVID-19) je ubrzala  proces, što je dovelo do brzog razvoja, odobrenja i distribucije vakcina bez opsežnih ispitivanja na životinjama ili kliničkih ispitivanja”, navodi se u studiji. Međutim, Japan je otišao korak dalje od drugih zemalja tako što je postao prva, i za sada jedina zemlja, koja je odobrila samo-pojačavajuću mRNA vakcinu, uz napomenu da ove vakcine takođe nisu dovoljno testirane na sigurnost. “Vakcinacija ovim proizvodom je već počela, što je izazvalo zabrinutost društva. Čini se da je japanska javnost sada nenamjerno uključena u klinička ispitivanja kako bi prikupila podatke o sigurnosti i rizicima vakcine”, navodi se u studiji. Japan trenutno daje vakcine koje se samopojačavaju osobama starijim od 65 godina i osobama od 60 do 64 godine sa teškim osnovnim bolestima. „Veliki problem sa vakcinama mRNA koje se samo pojačavaju je to što ne postoji ‘prekidač za isključivanje'”, rekao je dr.Jablonovski. „Kada se jednom ubrizga, niko ne može kontrolisati koliko dugo ili koliko antigena će vaše ćelije biti prevarene da  proizvedu, što može dovesti do imunološke disfunkcije“.

          Studija je pozvala na reviziju kampanja vakcinacije “kako bi odgovorila na trenutne promjenjive okolnosti” i predložila medicinske preglede prije vakcinacije, uključujući testove krvi i pregled pacijentove istorije vakcinacije mRNA. “Pedijatar svjestan rizika za vakcinu treba da razmotri ove informacije kako bi uravnotežio imunizaciju između rizika i koristi”, rekao je dr. Jablonovski. I, kad se sve sabere, ova studija potiče na razmišljanje i na opredjeljivanje stanovništva u vezi sa stavovima prema vakcinaciji. U cijeloj lepezi stavova građana prema ovom obliku zaštite zdravlja nedostaje odgovor na ključno pitanje: zašto je toliko štetnih vakcinacijskih reakcija prijavljeno kao „nepovezano“ sa vakcinom?

Subscribe
Notify of
0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x