Kako se karakterišu napadi na policajce u SAD

Podijelite ovaj članak:

U zadnjih 50 godina, broj napada na policajce u SAD značajno se povećavao. Od sedamdesetih godina, FBI vodi evidenciju napada na policajce kroz godišnje izvještaje, poput izvještaja LEOKA (Law Enforcement Officers Killed and Assaulted). Samo u 2021. godini, prijavljeno je više od 60.000 napada na službenike, što uključuje napade sa smrtnim ishodom, povrede i druge napade opasnim oružjem. Statistike pokazuju da su napadi na policajce tokom decenija varirali, ali se u poslednjoj deceniji povećala učestalost “zasjeda” (napada iznenađenja), što je dodatno doprinijelo porastu nasilja nad službenicima reda.

Porast nasilnih incidenata, prema FBI-u, delom je povezan s porastom napetosti između policije i zajednica u nekim dijelovima zemlje, kao i sa sve češćom upotrebom vatrenog oružja. Nažalost, godišnje gubi život nekoliko desetaka službenika, pri čemu je broj poginulih u nekim godinama premašivao 100, što naglašava težinu rizika u ovom poslu.

FBI i lokalne policijske agencije nastoje unaprijediti obuku i zaštitu službenika, kako bi smanjili stopu povreda i smrtnosti među policijskim osobljem usljed napada i nasilnih situacija.

Zakonodavni okvir za domaći terorizam u SAD-u još uvek nije u potpunosti razvijen i postoji debata oko preciziranja zakona koji bi bolje definisali granice između nasilja prema državnim službenicima i terorizma kao pravne kategorije.

Uglavnom, ako je napadač bio musliman, to je karakterisano kao terorizam, ali se to desilo u vrlo rijetkim slučajevima, jer napadači uglavnom nisu muslimani.

Evo jedan eklatantan PRIMJER.


Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x