“Muzej Republike Srpske danas slavi 93 godine od osnivanja. Nastao entuzijazmom bana Tise Milosavljevića i Spiridona Špire Bocarića kao mjesto u kojem će se čuvati materijalni dokazi našeg istorijskog identiteta i razvoja, već godinama je zapostavljen od nadležnih. Svaka kiša izaziva slijevanje vode kroz bušan krov. Eksponati su ugroženi. Plastični lavori postali su sastavni dio muzejske postavke”, objavio je na svom Facebook profilu Banjalučanin Nemanja Kondić, odbornik u Skupštini grada Banjaluka.
Dodaje da se možda se od cijene plaćene za bilborde mogao rekonstruisati krov, te proziva intelektualce koji su potpisali peticiju vezanu za Ustavni sud, ali ne i za Muzej.
“Možda su intelektualci mogli potpisati neku peticiju i zatražiti zaštitu i rekonstrukciju Muzeja, kao što su radili kada su potpisivali za Ustavni sud.
Možda bi i istoričari mogli dići svoj glas, kao što su dizali oko identiteta kralja Tvrtka.”
Da li je to patriotizam, pita se Kondić
“Da li se ovako voli Republika Srpska? Da li je istorija Srba na ovim prostorima toliko nebitna nadležnima da na ovo već duže od decenije ne obraćaju pažnju? Ovo su stvari na kojima treba dokazivati svoj patriotizam. Džaba priča o prenosu nadležnosti kada i ono što je u isključivoj nadležnosti Republike Srpske tretiramo na ovakav način.”
Na kraju poručuje:
“Neka zvanice iz vlasti koje dođu na večerašnju svečanost, između gutljaja pića, dobro pogledaju vlagu po zidovima, neka između zalogaja kanapea pogledaju lavore u koje kapa voda, možda se i zastide malo.”
“I još jedna istorijska činjenica za kraj. Ban Tisa bio je pripadnik vlasti, a Špiro Bocarić pripadnik opozicije. Banu nije smetalo da političkog protivnika stavi na čelo novoosnovane institucije, jer je Bocarić bio čovjek iz struke”, zaključuje Kondić.
/Buka/
P.S. Komentar redakcije:
Nemojte da vas zbuni početak teksta gdje se govori o devedeset trećem rođendanu muzeja, iako je taj (č)etnitet nastao tek prije tridesetak godina. Nacija koja tvrdi da je i Isus Krist bio Srbin, da je Grčka mitologija ustvari dio srpske istorije, apsorbira sve što nekom ludaku padne na pamet, pa su i ovo prihvatili zdravo za gotovo.