Lejla Hasanović: Kada ugledam neku stvar, najprije pomislim kako da je sama napravim

Podijelite ovaj članak:

Lejla Hasanović, mlada je djevojka koja se bavi izradom pletenih torbica u kućnoj radinosti. Njen brend Calel vam danas predstavljamo u okviru naše kampanje promovisanja ženskog poduzetništva.

Lejla je od majke  naučila zanat i u vremenu kada ovakvih proizvoda još nije bilo na našem tržištu, odlučila se za pokretanje biznisa:

“Od malena sam uživala u svim kreativnim aktivnostima, od crtanja do pravljenja nakita, krojenja haljinica za barbike, pa čak i pletenja čijim osnovama me podučila majka još rano u osnovnoj školi. 2018. godine na nekim fotografijama na Instagramu sam vidjela zanimljive torbe pletene od pamučnih traka koje su mi se jako svidjele i željela sam da pokušam napraviti jednu za sebe. Kada sam je napravila mojim prijateljicama se mnogo dopala pa su me nagovorile da je objavim na svoj profil i da pokušam sa prodajom istih i tako su polahko počele pristizati narudžbe. S početka od poznanica a kasnije i od djevojaka i žena koje žive na dugom kraju države, pa čak i van nje. Zapravo kada sam se počela baviti pletenjem torbica tada sam na društvenim mrežama uspjela pronaći samo jedan takav profil sa naših prostora. Sada ih ima zaista mnogo ali ono na šta posebno obraćam pažnju jeste preciznost i urednost. Trudim se dizajnirati neke nove modele što zahtjeva mnogo vremena ili neke već postojeće rekreirati i dodati im neki svoj pečat i novu dušu”, kaže na samom početku našeg razgovora.

Ono što je najviše usrećuje jeste zadovoljan kupac:

“Svaki novi model torbe koju izrađujem jedva čekam da pronosam i time usrećim sebe. Kada izrađujem torbe za druge sretna sam da usrećim nekoga drugog. Tako da mogu reći da me sreća djevojaka kada dobiju svoje torbe inspiriše. Posebno mi je drago što se ponovo vraćaju naručujući nove modele koje izradim. Time pokazuju svoje zadovoljstvo prethodnim narudžbama što mi zaista mnogo znači. Također vrlo često učestvujem i u pripremi iznenađenja za rođendane, praznike, neke važne datume, pa čak i vjenčanja, a svi znamo da ženama još jedna torba nikada nije višak”, ističe.

 

Lejla nam objašnjava kako joj je za izradu jedne torbe potrebno najmanje pet sati rada:

“Torbe se izrađuju od pamučnih traka, koje su deblje pa su torbe dosta čvrste i postojanog oblika. U sve ručne radove utkano je mnogo vremena  I truda. Za izradu jedne torbe potrebno je oko 5 sati a za zahtjevnije modele i puno više”, objašnjava.

 

Osim torbi, u Calel radionici izrađuju se i drugi proizvodi:

“U proteklom periodu objavila sam nekoliko novih modela pletenih torbi i ruksaka, izrađujem rajfove od istog materijala, pernice, navlake za laptop, a meni posebno dragi su modeli torbica za djevojčice.

Ja sam tip osobe koji kada vidi neku stvarčicu koja joj se sviđa i želi da je ima za sebe prvo pomislim kako bih mogla ja to da napravim i zaista u tome uživam. Znam mnoge osobe koje u tome ne uživaju, nemaju ideja ili jednostavno im to ne ide od ruke, pa volim ponuditi drugima radove koji bi im se mogli svidjeti. Uvijek mi  je drago  usrećiti nekoga drugog i ispuniti mu želju”, objašnjava nam Lejla.

Svi radovi iz ove radionice mogu se  pogledati i na Instagram  i Facebook stranici

Torbe se mogu preuzeti lično u Sarajevu, Zenici, Travniku i Jajcu a za sve ostale gradove širom BiH šaljem brzom poštom”, zaključuje Lejla naš razgovor.

 

Razgovarala: Azra Mahmutović/Foto: Privatni arhiv

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x