Od 15. juna 2023. godine, Nizozemska komisija za naknadu štete Potočari (NCCP) više neće obrađivati nove zahtjeve za naknadu štete.
Zahtjevi pristigli u komisiju do 15. juna 2023. godine će biti ocijenjeni po proceduri. Kancelarije u Sarajevu i Hagu ostat će otvorene za razmatranje zahtjeva i odgovaranje na pitanja o zahtjevima podnesenim prije 15. juna 2023. godine.
Zahtjeve za naknadu štete podnesene 15. juna ili nakon toga, Komisija neće uzeti u obradu.
NCCP je 15. juna 2021. godine započeo implementaciju Uredbe Srebrenica u vezi naknade štete. Uredba se odnosi samo na srodnike ubijenih muškaraca koji su se 13. jula 1995. nalazili u UN-bazi u Potočarima. Pod bazom se podrazumijeva samo UN-baza, bivša fabrika akumulatora. Skoro 2 godine nakon otvaranja šaltera, komisija je primila više od 7000 zahtjeva.
Ovi zahtjevi se odnose na više od 2.500 žrtava. Procjene polaze od toga da se maksimalno 500 muškaraca nalazilo u UN-bazi 13. jula 1995. godine.
Ove brojke govore da su naši napori, da stupimo u kontakt sa što više srodnika srebreničkih žrtava, urodili plodom. Uredba Srebrenica je poznata široj javnosti u BiH i drugim zemljama.
NCCP će sve zahtjeve koje primi prije 15. juna 2023. obraditi po uobičajenoj proceduri. Podnosioci zahtjeva će dobiti potvrdu o prijemu u roku od mjesec dana, nakon čega će prijava biti ocijenjena.
Ako NCCP sumnja da je žrtva toga dana bila u UN-bazi, Komisija će od podnosioca zahtjeva zatražiti dodatne informacije. Ovi dodatni podaci mogu se dostaviti NCCP-u nakon 15. juna 2023. Kancelarije NCCP-a u Hagu i Sarajevu ostaju otvoreni.
Podnosioci zahtjeva također mogu zakazati termin u jednoj od kancelarija nakon 14. juna ili poslati e-mail, faks ili poštu NCCP-u. Za skoro 2 godine, NCCP je uspio stupiti u kontakt sa mnogim srodnicima u Bosni i dijaspori – kaže predsjednica Komisije Wortmann.
Za mnoge ljude bilo je emocionalno teško vratiti se u te strašne dane 1995. Nažalost, mnoge smo morali razočarati odbijanjem njihovog zahtjeva za naknadu štete. Ali naknada štete je ograničena na srodnike onih ljudi koji su 13. jula 1995. bili u UN-bazi, poznatoj i kao bivša fabrika akumulatora.”
Hayat.ba