Pet godina MKC Ljubljana – Od snova do Centra koji spaja ljude
Muslimanski kulturni centar u Ljubljani obilježava petu godišnjicu postojanja.
“Ljubljanska džamija otvorena je 7. februara 2020. godine i to je bio povijesni dan za muslimane u Sloveniji koji su čekali 50 godina. Tih 50 godina, slovensko društvo je sazrijevalo i, konačno, velikodušno prihvatilo monumentalnu građevinu,kojom se danas ponose, kako muslimani tako i nemuslimani”, izjavio je za Agenciju MINA muftija mr. Nevzet-ef. Porić.
Džamija je izgrađena na urbanistički zapostavljenom prostoru, koji je njenom izgradnjom preobražen u prestižni dio grada. Moderna arhitektura, s elementima islamske, tradicionalno-bosanske i slovenske estetike, predstavlja arhitektonski biser i doprinos slovenskom društvu.
“U proteklih pet godina uspjeli smo pokazati da je ljubljanska džamija most saradnje, prijateljstva i suživota sa svim dobronamjernim ljudima. Kroz različite obrazovne i kulturne programe, džamija je postala stjecište intelektualaca i kulturnih radnika koji su razmjenjivali mišljenja i jačali saradnju”, kazao je muftija Porić.
Pored vjerskih aktivnosti, MKC Ljubljana od svog osnivanja aktivno radi na jačanju međuvjerskog i međukulturnog dijaloga. Brojne javne ličnosti posjetile su Centar, dajući doprinos njegovom razvoju i integritetu Islamske zajednice u Sloveniji.
“Džamija je postala sastavni dio Ljubljane i Slovenije. Danas, kada građani Ljubljane dođu u Muslimanski kulturni centar, kažu: ‘Ovo je i naša džamija, nije više samo vaša’. Zbog toga smo izuzetno sretni”, poručio je muftija Porić.
Upravni odbor MKC Ljubljana, predvođen Nevres-ef. Mustafićem, nastavlja s razvojem Centra.
“Džemat Ljubljana danas broji više od 3.000 članova, koji svojom podrškom omogućavaju realizaciju naših vjerskih, edukativnih i kulturnih aktivnosti. Njihova podrška nije samo finansijska – ona je, prije svega, izraz povjerenja, pripadnosti i zajedničke vizije”, istakao je Mustafić.
U proteklih pet godina, MKC Ljubljana organizirao je brojne događaje poput fotografskih izložbi, Dana otvorenih vrata, promocija knjiga i javnih tribina. Kroz program organiziranih posjeta, ugostili su 16.531 posjetioca, uključujući učenike, studente i predstavnike državnih institucija.
“I naš memorijalni program ‘8372 živa sjećanja’ iz godine u godinu postaje sve prepoznatljiviji u slovenskom društvu, kao važan doprinos kulturi sjećanja i promicanju univerzalnih vrijednosti pravde i ljudskog dostojanstva”, dodao je Mustafić.
Izgradnja MKC Ljubljana trajala je više od deset godina i realizirana je uz veliku podršku muslimanske zajednice u Sloveniji, kao i značajnu donaciju Države Katar.
Projekat je vodio tadašnji muftija ljubljanski, danas sarajevski, prof. dr. Nedžad Grabus koji će danas, 7. februara, predvoditi džuma-namaz povodom pete godišnjice Centra.
MINA