Podijelite ovaj članak:

Javna ustanova Osnovna škola “Mustafa Busuladžić” Sarajevo sinoć je u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu organizirala promociju knjige “Sabrani radovi (1932-1945)” Mustafe Busuladžića.

Promotori su bili akademik Ferid Muhić, muftija zenički hafiz prof. dr. Mevludin Dizdarević i prof. dr. Senija Milišić.

– Mustafa Busuladžić je važan iz više razloga, na više nivoa. Prevashodno, on bi mogao poslužiti kao svojevrsni simbol stradanja uleme u socijalističkom periodu, s obzirom na to da je on jedan od prvih alima koji je tragično završio u socijalističkom režimu, u procesu stvaranja nove Jugoslavije, jedan od mnogih koji će kasnije nastupiti, s obzirom na to da su desetine i stotine imama, muderisa, kadija, prolazili kroz socijalističke kazamate, proživljavali zaista teške sudbine – kazao je muftija.

Na neki način Mustafa Busuladžić, kako je ocijenio muftija zenički, simbol je tog perioda i te dimenzije tog perioda.

– Mi ne umanjujemo činjenicu da je socijalizam donio i mnoge dobre stvari, mnogo opismenjavanja, zdravstvenu zaštitu, Bošnjaci su se biološki obnovili. Ali je činjenica da se sve to dešavalo na kostima mnogih ljudi, da je mnoga ulema prolazila teške sudbine.

Busuladžić je urnek stradanja te uleme, koju još nismo dovoljno osvijetlili, jer je činjenica da mi još nismo pobrojali sve imame, muderise, kadije, koji su ležali drakonski kažnjeni, bez ikakvih razloga i utemeljenja – naveo je muftija.

viber_slika_2023-12-19_19-29-40-010.jpg - U Sarajevu promovirana knjiga
Muftija Mevludin Dizdarević

Dodao je da nam je Busuladžić važan kao mladi intelektualac, koji je ozbiljno promišljao savremenost i koji je donosio nova intelektualna rješenja, koja su drugačija od promišljanja tadašnje uleme.

– Onovremena ulema se, ja bih rekao, bavila marginalnim temama, on se ipak bavi kolosalnim temama. Meni je sjajno bilo prepoznati da se mladi Busuladžić, kao student druge godine današnjeg Fakulteta islamskih nauka, bavio najaktuelnijim svjetskim fenomenima, kao što je socijalizam, fašizam, bavio se ideologijama, tumačenjem i razmišljanjem o tim fenomenima, koji su tada ustvari vršljali svjetskom scenom i koji su doveli do onoga što je najavljivao, a to je svjetska klanica – naveo je Dizdarević.

Naglasio je da je stoga naša obaveza da promišljamo i kritički propitujemo ono što se pisalo.

– Mi nemamo ambiciju da ikoga branimo od onoga što je pogrešno, kao što nemamo ambiciju da se odričemo bilo koga, zbog nekih njegovih pogrešnih stavova i tako dalje. Jer, ako bismo to primjenjivali, morali bi se odreći mnogih ljudi. Dovoljno je kazati da je Meša Selimović napustio Sarajevo i otišao u Beograd, deklarišući se kao Srbin, Mak Dizdar se deklarisao kao Hrvat. Da li zbog toga treba da ih prekrižimo, ne. Sve je to dio naše identiteta i tradicije. Oni su nam važni. U tom kontekstu, intelektualna baština Mustafe Busuladžića nam je važna – poručio je muftija

Akademik Muhić poručio je da veličina njegovog djela, značaj i transtemporalna aktuelnost njegovih ideja, dubina njihove autentične humanosti i progresivnosti, Mustafu Busuladžića velikim bošnjačkim patriotom i herojem vjere u Riječ Božiju.

– Pripisivanje smrtne kazne samovolji novog režima udbaša, značilo bi oslobođenje tog režima. Ne stoji režim iza toga, to je neki sudija, neki udbaši, mrzili su ga pa su to uradili. S druge strane opet bi umanjili važnost ovog djela koje je stvarno epohalno. Mislim da su oni koji su ga osudili na smrt imali veoma jasnu predstavu koliko je to djelo opasno za osnovne, strateške ciljeve tog režima. Tako da su oni u njemu, s pravom, vidjeli vrlo opasnog protivnika, to podiže značaj njegovog djela na epohalni nivo, to pokazuje da činjenica da je to djelo do sada opstalo na indeksu zabranjenih knjiga i da je ovo prvo štampano, poslije njegovog posljednjeg napisanog teksta. To znači da se osjećalo i dalje da to djelo živi. A to što je štampano sada, nemojte da nas zavara, to znači da će ovo djelo i dalje biti pod pritiskom, i oni koji su to objavili bit će pod pritiskom – izjavio je za Preporod.info Muhić.

Kako kaže, ovo djelo još uvijek opominje, savjetuje, aktivno je.

– Opominje Bošnjake na opasnosti koje im priređuju i savjetuje im kako da se odbrane od tih opasnosti, šta da učine. Vidimo da plan ni Beograda ni Zagreba u odnosu na Bosnu nije bačen na smetljište historije, još uvijek vidimo velike pritiske na Bosnu, vidimo da se hoće i treći entitet, vidimo da se hoće priključenje RS-a Srbiji, vidimo da su ljudi iz Bosne, iz RS-a, išli da glasaju u Srbiju, kao da je to sasvim normalno. Šta bi bilo da Bošnjaci odu da glasaju u novi Pazar, ista stvar. To pokazuje da su prijetnje, ne tako direktne kao u vrijeme rata, posebno 1941-1945., prisutne u jednom ne manje opasnom, samo manje vidljivom nivou – upozorio je Muhić.

Ocijenio je da je, stoga, vrlo važno da je ovo djelo objavljeno.

– Dva su najvažnija razloga. Prvi je da se vidi, da se skine veo misterije oko toga da su to neki spisi koji su zabranjeni, koji su štetni, antihumanistički i tako dalje, da se vidi da su to izuzetno stručno napisane studije o najaktuelnijim fenomenima tog vremena. S druge strane, oni koji su angažovani, koji tretiraju pitanje opstanka Bošnjaka, da su akuelni i danas. Nema ni jedne rečenice koja je usmjerena protiv, sve je usmjereno na njegovu brigu oko opstanka Bošnjaka i čuvanja ne samo njihove fizičke supstance, nego i duhovnog identiteta. To je njegova osnovna preokupacija. Drugo, važno je da se i cjelokupna javnost ovog regiona upozna s jednim periodom u kojem su se pripremale neke stvari koje i danas nisu skinute s dnevnog reda, da se zadrži taj osjetljivi radarski sistem, da se prepozna da ono što je tada bilo da je tu još uvijek, da drži Bošnjake budne.

U tom smislu, djelo Busuladžića može biti vrlo aktuelan program opstanka Bošnjaka u ovim vremenima – zaključio je akademik Muhić.

Milišić je također ukazala na veličinu djela Mustafe Busuladžića.

Inicijativu za izdavanje sabranih djela Mustafe Busuladžića pokrenuo je direktor škole “Mustafa Busuladžić” Duran Mrndić, uz podršku Općine Novi Grad Sarajevo.

– Ovo je veoma važno i krucijalno djelo za bosanskohercegovačku i bošnjačku kulturu i historiju. Rahmetli Busuladžić je bio naš veliki alim. Naša ustanova nosi njegovo ime, i zbog toga smo na sebe preuzeli ovaj veliki i obiman posao pripremanja za izdavanje ovog izuzetno vrijednog djela. Ipak smo ga sa zadovoljstvom radili, znajući da će na ovaj način našim sugrađanima biti olakšan pristup i uvid u intelektualna promišljanja Busuladžića – kazao je na promociji direktor škole Mrndić koji je izrazio duboku zahvalnost načelniku sarajevske općine Novi Grad Semiru Efendiću za podršku pri realizaciji ovog projekta.

Efendić je potom pozvan da mu se uruči simboličan poklon, a u svom govoru je podvukao važnost djela koje se promovira, te naglasio da se sav novac od prodaje kniige ulaže u dalje prevode na turski i engleski jezik. Na kraju je pozvao sve pristutne da prouče fatihu rhm. Mustafi Busuladžiću.

U dvije knjige, na 760 strana stala su 74 rada koje je za svog kratkog života objavio Mustafa Busuladžić. 

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x