Sabira Husedžinović je žena koja je životom branila Arnaudiju

Podijelite ovaj članak:

Banjalučki novinar i poznati kolumnista Dragan Bursać oglasio se na Facebooku i poručio da bi profesorica Sabira Husedžinović trebala dobiti ploču ispred obnovljene Arnaudije u Banjoj Luci.

Kako kaže Bursać, Sabira Husedžinović je žena koja je životom branila Arnaudiju.

“Kako napisa Jasmin Jusufović, treba pozvati IZ da jednom pločom ili postamentom kod obnovljene džamije Arnaudija u Banjoj Luci oda počast rahmetli profesorici Sabiri Husedžinović, koja je životom branila džamiju, a kad je već ostala sama, trpeći svakodnevni teror srpskih kabadahija u gradu, dokumentovala je njeno rušenje.

‘Dokumente, fotografije, i zabilješke o urbicidu u Banjoj Luci, zbog kojih su je proganjale bulumente srpskih policajaca, privodile ju na brojna isljeđivanja, uspjela je izvući iz BL i poslije rata pretvoriti u ovaj neprocjenjiv dokument, temelj svih rekonstrukcija u BL.’ navodi Jusufović.

Evo nam sjajne prilike i povoda da se svi zajedno sjetimo profesorice Sabire i njenog grandioznog poduhvata i da upamtimo njen lik i djelo. Zauvijek!”, napisao je Bursać.

Uz tekst dodao je ‘Dokumenti opstanka’ koje je napisala Husedžinović i fotografiju obnovljene džamije u Banjoj Luci.

U sarajevskom Hotelu “Europa“ 1. decembra 2023. godine, profesorici Sabiri Husedžinović posthumno je dodijeljeno posebno priznanje. Ovim činom na simboličan način odata je počast velikoj bosanskohercegovačkoj naučnici, historičarki arhitekture, istraživačici i izvrsnoj profesorici.

Potpisnici – Boris Trapara, direktor Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, Olivera Vučković, direktorica Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i Konstantin Dimitrovski, direktor Nacionalne ustanove Konzervatorski centar Skopje, priznanje su uručili Emini Husedžinović, kćerki uvažene profesorice.

Sabira Husedžinović bila je vrsni poznavalac osmanske sakralne arhitekture na prostoru bivše Jugoslavije.

Naučni radovi koje je objavila u stručnim domaćim i međunarodnim časopisima predstavljaju samo dio naučno-istraživačkog rada koji je sabran u „Dokumentima opstanka“, jednoj od rijetkih knjiga ove vrste štampanih u Bosni i Hercegovini nakon rata. Drugo kapitalno djelo, “Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća” gdje je kroz tekstove, skice, tehničke crteže i slike opisala više od 500 spomenika kulture u Bosni i Hercegovini, objavljeno je posthumno.

Svoje zvanje obavljala je humano, odgovorno i dostojanstveno, stavljajući dobrobit bosanskohercegovačkog naslijeđa na prvo mjesto.

Emina Husedžinović, tokom preuzimanja priznanja, riječi zahvalnosti zaključila je profesoricinom krilaticom: “Ja hoću, ja mogu, ja moram.”

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x