Američki Kongres usvojio je nacrt zakona koji od kompanija zahtijeva da dokažu da roba uvezena iz kineske regije Xinjiang nije proizvedena prisilnim radom.
Naime, SAD je optužio Kinu za genocid nad tamošnjim, većinom muslimanskim ujgurskim stanovništvom. Tu optužbu koju je Kina više puta odbacila.
Nacrt ovog zakona su kritizirale velike kompanije koje posluju na tom području, uključujući Coca-Colu, Nike i Apple. Međutim, Senat ga je odobrio u četvrtak uz podršku većine glasova.
Ujgurski zakon o sprječavanju prisilnog rada, sada ide na stol predsjednika Joea Bidena na potpisivanje.
SAD optužuje Kinu da koristi ropstvo i genocid u kineskoj zapadnoj regiji bogatoj resursima. Američke i multinacionalne korporacije, koje se već suočavaju s gubitkom zbog problema s opskrbnim lancem, lobirale su protiv toga iz zabrinutosti kako će to utjecati na poslovanje.
“Mnoge su kompanije već poduzele korake za čišćenje svojih lanaca distribucije. I, iskreno, ne bi se trebale brinuti o ovom zakonu”, rekao je senator Floride Marco Rubio, nakon što je prijedlog zakona prošao u gornjem domu Kongresa. “Za one koji to nisu učinili, više neće moći nastaviti činiti od Amerikanaca – nesvjesne saučesnike u genocidu.”
“Kina odlučuje koristiti biotehnologije kako bi ostvarila kontrolu nad svojim narodom i represiju nad pripadnicima etničkih i vjerskih manjina”, rekla je ministrica trgovine Gina Raimondo u priopćenju.
BBC/Getty Images