Kad čovjek pročita studije o potresu u Turskoj i Siriji, koje su do sada izašle mora sebi postaviti nekoliko pitanja. Koliko je pošteno hvatati građevinske radnike zato što je jedan od najrozornijih potresa u historiji ljudskog roda porušio zgrade koje su pravili? Postoji li građevina koja bi izdržala to da se tlo razmakne sedam metara u širinu i da nastane pukotine stotine kilometara duge? Mora li baš neko biti kriv da bi se zadovoljila svijetska javnost žedna turske krvi?
Tlo u Turskoj i sjevernoj Siriji bilo je rastrgano, napuknuto i pomaknuto u različitim smjerovima nakon snažnog potresa magnitude 7.8 i naknadnih potresa 6. februara ove godine. Dvije jasne pukotine sada se protežu stotinama kilometara na mjestima gdje se tlo pomaknulo i do sedam metara u suprotnim smjerovima, piše u svojoj velikoj analizi – Reuters.
Podaci o praćenju površine britanskog Centra za promatranje i modeliranje potresa, vulkana i tektonike (COMET) pokazuju koliko se tlo pomaknulo. Rasjed se proteže oko 300 km do obale Sredozemnog mora. Čak i na južnom vrhu većeg rasjeda, oko 150 km od epicentra inicijalnog potresa magnitude 7.8, selo Tepehan u pokrajini Hatay svjedočilo je nevjerojatnim pukotinama koje su prodirale do površine.