Podijelite ovaj članak:

U okviru kampanje upoznavanja sa BH brendovima predstavljamo vam DermaLab.

DermaLab je domaći brend nastao u augustu 2019. godine, s ciljem proizvodnje hladno cijeđenih ulja, koja su dobri saveznici u očuvanju zdravlja i ljepote. Osnivačica Hanifa Nurikić Balta, magistar prehrambene tehnologije, je razgovarala za naš portal o svojim počecima, proizvodnom procesu, proizvodima koje nude, te namjenama različitih vrsta ulja.

O svojim počecima, Hanifa kaže:

„Još dok sam u laboratoriji fakulteta radila ispitivanja ulja za izradu master rada, maštala sam da se time bavim u budućnosti. To se i ostvarilo – brzo sam dobila posao u struci. Nakon nekog vremena promijenila sam mjesto prebivališta, raskinula tada aktuelni ugovor o radu i malim ali sigurnim koracima počela graditi DermaLab priču. Definitivno su me sloboda koju privatno poduzetništvo pruža i mogućnost realizacije vlastitih ideja podstakli da napravim taj korak“, prisjeća se.

Danas, u svojoj ponudi DermaLab ima nekoliko vrsta ulja, ali za sve je karakterističan sam način proizvodnje. Naime, Sva DermaLab ulja se proizvode metodom hladnog cijeđenja, od certificiranih sirovina i redovno laboratorijski kontrolišu. Cilj im je da visokovrijedne biljne vrste, obrađene najpogodnijim tehnološkim procesom, kojim se zadržavaju sve nutritivno vrijedne materije, učine dostupnim svima koji brinu o zdravlju, a preferiraju laboratorijski kontrolisane, domaće proizvode, premium kvaliteta.

Hanifa nam objašnjava i koji je to zapravo proces dobijanja najkvalitetnijeg ulja:

„Najkvalitetnije i najcjenjenije ulje se dobija postupkom hladnog cijeđenja sjemenki i to je ustvari proces koji mi u svojoj proizvodnji i koristimo“, kaže i dalje objašnjava:

„Riječ je o procesu proizvodnje na temperaturi do 40 stepeni celzijusa. Zbog toga je kvalitet dobijenog ulja neupitan, jer je hladnim cijeđenjem očuvana sva vrijednost skrivena u sjemenkama. Primjera radi, u tehnologiji proizvodnje bundevinog ulja koriste se različiti postupci koji u potpunosti određuju njegov kvalitet, ali i cijenu. Djevičansko bundevino (bučino) ulje se proizvodi toplim postupkom tako što se bundevine sjemenke melju, uz dodavanje soli i prže na temperaturi do 150 stepeni C. Ovim procesom se dobija mnogo veća količina ulja orašaste arome, ali se gubi mnogo tvari korisnih za zdravlje i taj proces mi izbjegavamo. Zbog toga, prilikom kupovine obratite pažnju šta piše na etiketi, jer djevičansko i hladno cijeđeno ulje NIJE isto“, upozorava nas.

Pored proizvodnog procesa, za kvalitet ulja jako su važne i sirovine koje se koriste.

„Sve sirovine koje koristimo su certificiranog porijekla. Mjesecima smo radili na nabavci certificiranog egipatskog sjemena čurekota, pa smo tako postali prvi proizvođač ovog ulja u BiH, koje je zbog tri puta većeg sadržaja aktivne tvari, najkvalitetnije i najcjenjenije ulje čurekota“, ističe.

Trenutno, DermaLab u ponudi ima ulje čurekota, bundeve, kokosa, lana, badema, argana i susama.

Zamolili smo Hanifu, kao stručnjaka u toj oblasti, da nam pojasni za šta se koje ulje koristi.

„Sva naša ulja koriste se kao dodaci ishrani kod oslabjelog imuniteta, alergija, povišenog krvnog pritiska i holesterola, problema sa prostatom, ali i za pripremu hrane, te održavanje ljepote kose i kože. Čorokotovo ulje je izvrsno za poboljšanje imuniteta i mogu ga koristiti i djeca od treće godine. Ako vas muči nervoza i poremećaj sna, uzimajte malu kašiku ulja čurekota tokom tri do šest mjeseci. Želite li poboljšati pamćenje, isprobajte čurekot u kombinaciji sa čajem od nane. Ako želite sačuvati lijepo lice, napravite masku od čurekotovog i maslinovog ulja, ali obratite pažnju na kvalitet pri kupovini istog.

U trudnoći je izuzetno važno njegovati kožu, a posebno kožu stomaka. Ulje badema može poboljšati elastičnost kože svakodnevnom primjenom. Uljem možete mazati stomak, grudi i bedra.

Arganovo ulje će odgovara osobama sa  izuzetno suhom, ali i onima sa masnom i normalnom kožom jer ovo ulje hidratizira kožu, a ne začepljuje pore.

Kokosvo ulje je odavno prijatelj u održavanju ljepote. Odlično hidrira kožu, ali sadrži i laurinsku kiselinu koja se našem organizmu se pretvara u monolaurin i ima jako antivirusno i antibakterijsko djelovanje. Dobar je ovlaživač kože i može se koristiti kao krema, posebno ako imate na umu da i izgleda tako.

Susamovo ulje zajedno sa svojim sjemenkama štiti organizam hraneći ga neophodnim mikronutrijentima. Široka je lepeza pozitivnih svojstava ovog ulja, a preporučuje se osobama sa hipertenzijom jer snižava krvni pritisak. Štiti i jetru od oštećenja te reguliše loš holesterol. Ovo ulje pomaže jačanju kostiju jer sadrži mnoge minerale, a između ostalih bakar, cink i kalcijum, a preporučuje se i za masažu jer opušta, hrani i njeguje kožu.

Lan je izvor proteina. Vegetarijanci ga često dodaju u salate umjesto jaja kao izvor proteina. Ulje lana je višestruko korisno za organizam. Jedno od njegovih svojstva je povećavanje elastičnosti krvnih žila koje se s godinama smanjuju. Rezultati jednog istraživanja pokazali su da laneno ulje poboljšava crijevnu aktivnost i utječe na regulaciju probave”, ukratko nam objašnjava i dodaje da na društvenim mrežama rado sa čitaocima dijeli savjete za koju svrhu koristiti koje ulje, te kako najlakše konzumirati određenu vrstu ulja.

DermaLab proizvode je jako bitno početi koristiti kao preventivu, ali i u slučaju liječenja određenih zdravstvenih problema. Možemo ih pronaći u apotekama, bioshopovima, te prodavnicama zdrave hrane. Svakako, mogu se poručiti i online preko Orea platforme ili preko Facebook i Instagram stranice i idealan su poklon za nama drage osobe sada u prazničnom periodu kada je bitno očuvati svoje zdravlje.

Razgovarala: Azra Mahmutović/Foto: Aida Slamnik

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x