U većini zemalja spavanje na poslu nije samo sramotno, već bi moglo koštati posla.
Ali u Japanu je spavanje u kancelariji uobičajeno i društveno prihvaćeno. U stvari, to se često smatra znakom marljivosti, na primjer—„osoba je toliko posvećena svom poslu da je radila do iznemoglosti“. I to nije neistina.
Japan je jedna od nacija na svijetu koje najmanje vremena provodi spavajući. Jedno istraživanje sugerira da prosječan Japanac spava samo 6 sati i 35 minuta svake noći.
Stoga ih većina zaspi tokom putovanja ili na poslu, u parkovima, kafićima, knjižarama, tržnim centrima i na bilo kojem drugom javnom mjestu. Ova pojava je toliko rasprostranjena i toliko normalna da Japanci za njega imaju riječ – inemuri, što znači “prisutan dok spavaš”.
Međutim postoje pravila za inemuri.
„Zavisi ko ste“, kaže Steger. “Ako ste novi u kompaniji, morate pokazati koliko ste aktivno uključeni i ne možete spavati. Ali ako imate 40 ili 50 godina, možete spavati. Što ste više na društvenoj ljestvici, više možete spavati”, stoji u objašnjenju.
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?
Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.