Podijelite ovaj članak:

Meso ili mliječne proizvode možete ponijeti na put u EU ako su za ličnu potrošnju . Ovo se također odnosi na biljke ili biljne proizvode kao što su rezano cvijeće, voće ili povrće ako se uzgajaju u zemlji EU i nemaju štetočine ili bolesti.

U tom kontekstu, EU uključuje 27 država članica EU, Andoru, Island, Lihtenštajn, Norvešku, San Marino i Švicarsku.

Ova pravila važe i kada u prtljagu nosite mesne, mliječne ili povrtne proizvode ili ih naručujete putem interneta ili ih šaljete/primate poštom.

Posebna pravila za Farska ostrva i Grenland

Ako putujete sa Farskih ostrva ili Grenlanda , možete ponijeti male količine mesa i mliječnih proizvoda za ličnu potrošnju. Za ribu i riblje proizvode nema ograničenja u količini.

Izuzeci – hrana i mlijeko (prah) za dojenčad, hrana koja se koristi iz zdravstvenih razloga, posebna hrana za kućne ljubimce

Možete ponijeti ograničenu količinu (manje od 10 kg) hrane za bebe i mlijeka u prahu, hrane koja se koristi iz zdravstvenih razloga ili posebne hrane za kućne ljubimce ako:

  • proizvod ne mora biti hladan prije upotrebe
  • proizvod ima komercijalno zaštićenu ambalažu
  • ambalaža je neoštećena osim ako je trenutno u upotrebi.

Pravila za putovanje iz zemalja koje nisu članice EU

Ako putujete u EU iz zemlje koja nije članica EU, ne smijete sa sobom ponijeti meso ili mliječne proizvode . Međutim, možete donijeti ograničenu količinu voća i povrća, kao i jaja, proizvode od jaja i med. Dozvoljene su i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda.

Nošenje alkohola i duhana prilikom putovanja kroz zemlje EU-a

Trošarine se moraju platiti u zemlji u kojoj se alkohol i duhan konzumiraju. Međutim, postoje oslobođenja za fizičke osobe koje putuju kroz zemlje EU-a. Ta se oslobođenja primjenjuju ako su proizvodi kupljeni za ličnu upotrebu, a ne za daljnju prodaju. Porezi (PDV i trošarine) uključeni su u cijenu proizvoda u zemlji u kojoj ste ga kupili, stoga ne morate ništa dodatno plaćati ni u jednoj drugoj zemlji EU-a.

Međutim, kako bi se utvrdilo jesu li proizvodi koje ste kupili namijenjeni osobnoj upotrebi, carinska tijela EU-a mogu uzeti u obzir nekoliko različitih elemenata kao što su: jeste li vlasnik poslovnog subjekta ili za njega radite, način na koji je roba pakirana i prevezena itd. U obzir će se uzeti i količina proizvoda koje nosite sa sobom. Zbog toga svaka zemlja EU-a može odrediti orijentacijske vrijednosti za količine duhanskih proizvoda i alkoholnih pića koje se smiju unijeti u zemlju. Te orijentacijske vrijednosti ne smiju biti niže od sljedećeg:

Prenosne količine iznad orijentacijskih vrijednosti

Ako carinski organi sumnjaju da prevozite robu koja nije za ličnu upotrebu ili je namenjena preprodaji, od vas se može tražiti da dokažete suprotno (dostavljanjem dokaza o kupovini itd.). Ako niste u mogućnosti da pružite dovoljan dokaz, možda ćete morati da platite akcizu u zemlji odredišta ili vaši proizvodi mogu biti zaplijenjeni.

PDV i akcize pri ulasku u EU iz zemlje koja nije članica EU

Ako ulazite u EU iz zemlje koja nije članica EU, možete unijeti robu bez plaćanja PDV-a i akciza ako roba nije za preprodaju i ako poštujete dolje navedena ograničenja . Ista pravila vrijede ako dolazite s Kanarskih otoka ili drugih područja u kojoj se ne primjenjuju pravila EU o PDV-u i akcizama.

Dozvoljene količine alkohola i duvana prilikom ulaska u EU iz zemlje koja nije članica EU

Dozvoljene količine alkohola

Možete unijeti:

  • 4 litre mirnog vina i
  • 16 litara piva.

Osim toga, možete unijeti b):

  • 1 litar jakog alkoholnog pića sa više od 22% vol alkohola (npr. votka ili džin) ili
  • 1 litar nedenaturiranog alkohola (etil alkohola) sa 80% alkohola (ili više) ili
  • 2 litre ojačanog vina (npr. šeri ili porto) ili pjenušavog vina.

Svaka od količina navedenih pod tačkom b) predstavlja ukupnu dozvoljenu količinu u toj kategoriji alkoholnih pića koju možete distribuirati po želji. Na primjer, možete unijeti: 4 litre mirnog vina, 16 litara piva, pola litre jakog alkoholnog pića i 1 litar ojačanog vina ili 4 litre mirnog vina, 16 litara piva i 2 litre pjenušavog vina.

Dozvoljene količine za duhan

Ovisno o zemlji EU koju posjećujete, mogu se primjenjivati ​​viša ili niža ograničenja količine. Ako zemlja EU primjenjuje niže količinsko ograničenje, može ga primijeniti samo na putnike koji putuju kopnom i morem (Bugarska, Grčka, Hrvatska, Mađarska, Latvija, Litvanija, Poljska i Slovačka) ili na sve putnike (Estonija i Rumunija).

Možete kombinirati bilo koji od ovih duhanskih proizvoda, ali 
ne smijete prekoračiti ukupnu dozvoljenu količinu . Na primjer, kada putujete u zemlje EU u kojima je ograničenje veće količine, možete ponijeti 50 cigarilosa i 25 cigara. Ovo je ukupan dozvoljeni iznos.

Ako ste mlađi od 17 godina, nemate pravo na oslobađanje od plaćanja akcize na duhan ili alkohol.

Ostala roba, uključujući parfeme

Možete prevoziti drugu robu u vrijednosti do 300 eura po putniku ili 430 eura po putniku koji putuje avionom ili morem. Neke zemlje EU primjenjuju niži prag od 150 eura za putnike mlađe od 15 godina.

Gorivo

Pored goriva u vašem rezervoaru, možete nositi (maksimalno) 10 litara u prenosivom rezervoaru. Ovo pravilo važi za sve vrste motornih vozila.

Akcize pri izlasku iz EU

Ako putujete na odredišta izvan EU (i u određena područja unutar EU-a kao što su Kanarska ostrva), u takozvanim „prodavnicama oslobođenim plaćanja poreza“ na aerodromima i morskim lukama, možete kupiti robu bez plaćanja akcize i poreza. Međutim, imajte na umu da se količinska ograničenja za carinska i poreska oslobođenja mogu primijeniti na ovu robu u vašoj zemlji odredišta koja nije članica EU.

Provjere pri ulasku u EU

Po dolasku u EU, možda ćete morati proći službene kontrole nadležnih organa. Ako nosite mesne ili mliječne proizvode koje niste prijavili, ovi proizvodi će biti zaplijenjeni i uništeni, a možete biti kažnjeni ili krivično gonjeni.

Ostali proizvodi dobiveni od životinja i biljaka

Dozvoljeno vam je da nosite proizvode dobivene od životinja kada putujete u EU. Međutim, većina zemalja EU ima stroga pravila o vođenju ugroženih životinja ili biljaka ili proizvoda dobivenih od njih, a u nekim slučajevima možda će vam trebati dozvola. Na primjer, sa sobom možete nositi samo 125 g kavijara jesetri, a za više od toga trebat će vam dozvola.

Da biste saznali više informacija o pojedinačnim vrstama, uvijek provjerite referentnu bazu podataka o trgovini divljim životinjama u EU . Osim toga, možete kontaktirati nadležni organ za implementaciju CITES konvencije u vašoj zemlji kako biste saznali da li vrsta koju želite putovati zahtijeva dozvolu.

(europa.eu / Senzor.ba)

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x