Piše: Jagoda Savić
Nepismeni sarajevski doktori i prava pacijenata
Evo šta kaže jedna pacijentica iz Jagomira: Imam 74 godine. Imala sam psiho-organski poremećaj koji ima šifru F 06. U bolnicu sam primljena pod sumnjom da se u mojoj bolesti razvilo psihotično ispoljavanje koje se označava sa F 06.2, a pri tom je bilo vidljivo i da postajem dementna. Kao bazičnu terapiju su mi davali Kvetiapin i Risperidon.
Kvetiapin je antipsihotik u čijoj Deklaraciji proizvoda piše da osobe sa demencijom ne smiju da ga uzimaju jer kod starijih osoba dovodi do povećanog rizika od nastanka moždanog udara ili smrti. Drugi lijek koji su mi dali, Risperidon, je lijek protiv šizofrenije. U Deklaraciji proizvoda je takođe navedeno da je rizik od neželjenih cerebrovaskularnih događaja značajno veći kod pacijenata sa vaskularnim tipom demencije, pa ovakvi pacijenti ne treba da uzimaju Risperidon. Znači, meni su davali dva lijeka koja nisam smjela da primam jer im je dejstvo bilo štetno po moje stanje.
U vezi sa ova dva lijeka postoji još jedan problem. U bolnici su mi radili i CT nalaz glave koji je bio vrlo loš, a od tog nalaza je ovisilo hoću li dobiti staratelja ili ne. Znala sam i ranije da imam neko oštećenje moždanog tkiva, ali nisam u stanju da kažem koliki je bio stvarni procenat ošećenja prije odlaska u bolnicu a koliki od početka uzimanja bolničke terapije za koju oba proizođača lijekova tvrde da su mogla da izazove dodatna oštećenja. Naime, u otpusnom pismu nije precizirano udruženo dejstvo oba lijeka na moj CT nalaz, a terapiju sam primala od 17. 10. 2023 godine do 21.11. 2023 godine, dakle 34 dana prije nego što su mi CT snimkom utvrđena oštećenja moždanog tkiva. Izvin'te, ali imam prava da sumnjam…
Treći dan po prisilnom boravku u bolnici, 19.10.2023 godine, mi je ustanovljen šećer u krvi, rezultat od 12 mjernih jedinica, nakon čega mi je dat inzulin. U mom otpusnom pismu iz bolnice piše da nisam znala za povišene vrijednosti glikemija. Bolnički psihijatri su na vrlo grub način ignorisali stres kao mogući faktor naglog porasta šećera jer su sva vrata bila zaključana i sa odjeljenja se nije moglo izaći van čak ni na travu, a kad god sam tražila da me puste kući nisu mi dali da izađem ni ispred vrata odjeljenja. Još su grublje ignorisali neželjene nus pojave lijekova koje su mi davali. Naime, bitno je znati da se u Deklaraciji proizvoda za obje tablete kojima su me kljukali spominje visok šećer. U Deklaraciji proizvoda za Kvetiapin piše da se među čestim neželjenim dejstvima javlja i povećan nivo šećera u krvi. U Deklaraciji proizvoda za Risperidon je takođe navedeno da su za vreme terapije Risperidonom bili zabilježeni slučajevi hiperglikemije, i pogoršanja ( egzacerbacije) već postojećeg dijabetesa. Treće, visok šećer ne može ostati neprimjećen. Ova bolest ima izvana vidljive simptome kao što su povećana žeđ i povećano pijenje vode, suha usta, svbež po dijelu ramena ispod vrata, svrab na koži, umor u popodnevnim satima, oslabljeni vid i slično i da sam ga imala morala bih primijetiti barem nenormalno pijenje vode. K'o fol, ja nisam znala da imam šećer.
Što se tiče inzulina, u otpusnom pismu pogrešno piše naziv lijeka Novomix tbl, kao da sam primala tablete a ovaj lijek uopšte ne postoji u tabletama, već samo u šprici, i mislim da su htjeli sakriti da mi je od davane terapije i stresa zbog prisilnog smještaja šećer toliko skočio. Koga oni tu prave ludim? Pa, nisam ja nepismena da ne umijem pročitati papir koji se nalazi u svakoj kutiji lijekova koje su mi davali. Zato posebno skrećem pažnju da su me doveli u situaciju da sam postala ovisna o inzulinu, pa sada svaki dan moram da plaćam dolazak medicinskog tehničara koji mi ga daje...
Čitajući izjavu ove pacijentice, u oči upada da je prvi i najbitniji nedostatak obrazovanja studenata na Medicinskom fakultetu u Sarajevu taj što ih profesori farmakologije nisu naučili da obavezno čitaju dva temeljna dokumenta koja se tiču izbora lijekova za pacijente. To su pomenuta Deklaracija proizvoda, koju proizvođač lijeka nudi nadležnoj regulatornoj Agenciji za lijekove i medicinska sredstva prilikom registracije upotrebe u našoj zemlji i Uputa za pacijente. Tokom dugogodišnjeg rada na vakcinacijskim reakcijama kod djece sam imala priliku da se uvjerim da pedijatri, dakle svršeni studenti medicine koji su naknadno specijalizirali oblast dječijih bolesti, od kojih su neki predavali pedijatriju i na Medicinskom fakultetu, kao što je Lutvo Sporišević. Ovaj profesor je u više svojih TV nastupa pokazao da nema pojma šta je to WI-38 , a to znači da nije znao kakav je sastav vakcina koje zdušno preporučuje maloj djeci, odnosno da nema blage veze koje sve hemijske i biološke elemente i koju vrstu konzervansa vakcine sadrže. Čini se da isti slučaj i sa nekim psihijatrima i lijekovima koje koriste za psihička oboljenja.
Prisilni boravak u bolnici:
Bila sam prisutna kad je pacijentica pročitala mišljenje sudskog vještaka koji je napisao da je njeno zadržavanje u bolnici bilo opravdano i da treba da ostane još dva mjeseca. Reagovala je ljutito na to mišljenje: „Šta je ona imala pet puta u istom tekstu da piše da nemam uvida u moje stanje i potrebu liječenja? Mogla je to da pomene samo jednom pa bi bilo dosta!“ Zatim je rekla : „Kakvo sumanuto stanje? Nakljukali me tabletama, umrtvili mi mozak, one tablete bi i konja ubile, tol'ko su jake da mi se od njih samo spavalo i bacalo me, pa sam gubila ravnotežu. Ja sam ubijena u mozak a ne sumanuta.“ Pacijentica, inače sa fakultetom i obimnom kućnom bibliotekom, je na kraju rekla za nalaz:“ Majke ti, de joj objasni da mi se stanje pogoršavalo s brojem dana provedenih u bolnici. Ja, i što nije napisala kako ono što se dešava u mojoj glavi može da ugrožava moju sigurnost i sigurnost drugih ljudi? Ona ti je, ba, hipotetičku opasnost vid'la k'o stvarnu.“
Pisanje otpusnog pisma:
I u prvoj pacijenticinoj izjavi o primanoj terapiji i o nalazu sudskog vještaka je bilo dosta elemenata logičkog zaključivanja, pa sam sam se pažljivo zagledala u otpusno pismo koje mi je donijela. Otpusno pismo je po formi na prvi pogled moglo izgledati prihvatljivo jer je imalo više podnaslova, ali problem koji vidim je što mu je sadržaj kontradiktoran. Evo nekoliko elemenata suprotnih po smislu koji bodu oči:
1.)pacijentica luta:
Najprije treba naglasiti da u otpusnom pismu imamo tri vremenske odrednice, to su dan prijema, nekoliko dana nakon prijema i dan otpusta. U podacima koji se zovu „iz anamneze“ piše: Dolazi u pratnji uposlenica Centra za mentalno zdravlje Novi grad i policajaca. Prema navodima pratnje, stanari zgrade u kojoj živi pacijentica su se zbog njenog upadnog ponašanja u više navrata obraćali za pomoć CMZ i u Centru za socijalni rad Novi grad. Navodili su da pacijentica luta …a prilikom prijema u bolnicu piše orijentisana u prostoru i prema licima. Dakle, istina može da bude samo jedna, ili pacijentica luta ili je orijentisana? Kome vjerovati, komšijama ili doktorima? Iz ovog otpusnog pisma izgleda kao da je pacijentica primljena u bolnicu na osnovu tračeva iz komšiluka. U istom uvodnom dijelu stoji da je pacijentica prilikom prijema u bolnicu bila izrazito zapuštene vanjštine, mirna, „mrzovoljna i razdražljiva kada joj se saopšti da će ostati u bolnici ali se brzo umiri“.
Podatak koji nedostaje je da li je neki doktor pregledao pacijenticu i dao mišljenje da bi trebala da ostane na liječenju. Ne mora se pisati ime doktora, ali je bitno znati da se ispoštovala procedura. Jagomir je ustanova prisilnog smještaja koja se ponekad može dovesti u kontekst sa nezakonitim lišavanjem slobode, i, kad taj krivično- pravni okvir postoji, dokumenta iz ove bolnice moraju biti vrlo precizna.
2.)pacijentica mirna, mrzovoljna i razdražljiva:
Ako se opis stanja ove pacijentice prilikom prijema u bolnicu dovede u vezu sa opisom njenog stanja nakon nekoliko dana boravka u bolnici, uočljivo je pogoršanje. Bolnica navodi „Pacijentica je prvih dana hospitalizacije uznemirena, nesuradljiva, zahtjevna. Dezorganiziranog ponašanja. Dezorijentisana. Podsjetimo se, na prijemu je bila orijentisana u prostoru i prema licima !! Spontano prezentira niz sumanutih sadržaja, paranoidno obrađuje njoj poznate osobe kao i osoblje bolnice, uz intenzivan afektivni angažman. Bez uvida u svoje stanje i potrebu za liječenjem, insistira na otpustu. Ovi podaci se ne spominju u opisu pacijentice prilikom prijema, pa mene zanima kako bi svaka druga osoba reagovala kad bi vidjela da se nalazi na odjeljenju čija vrata su uvijek zaključana i da ne može da izađe čak ni da telefonira iz govornice ispred ulaza u bolnicu? Da li bi i svaka druga osoba u zaključanom prostoru razvila niz sumanutih sadržaja ili ne bi? Bilo kako bilo, iz opisa kojeg je dala sama bolnica vrlo je vidljivo da je prisilni boravak u bolnici pogoršao njeno zdravstveno stanje, tačnije rečeno, da je bio značajan stimulativni faktor za njegovo javljanje i razvoj. Možda u stvarnosti nema osnova za ovakav zaključak, ali on proizilazi iz teksta bolničkog dokumenta.
Bolnica je u otpusnom pismu navela tok bolesti, koji doktori umjesto našeg naziva razvoj bolesti vole sebi da daju na važnosti terminom Decursus morbi : 20.10. 2023: „Prisutne sumanute obrade realiteta“. Pacijentica je bez uvida svoje stanje i potrebu liječenja. Planirana potrebna dijagnostika na organski uvjetovanu sumanutost, pokreće se postupak prisilnog smještaja u bolnici.
Dakle, skrećem pažnju na ovaj bitan detalj , da je kvalifikacija „Prisutne sumanute obrade realiteta“, neprecizna i previše uopštena jer postoji veći broj sumanutih ideja kao što su sumanute ideje ljubomore, sumanute ideje veličine, sumanute ideje proganjanja itd. Bolnica nije navela na šta se odnose njene sumanute obrade realiteta, nedostatkom detaljnijeg opisa ne objašnjava situaciju pacijentice niti objašnjava etiologiju njene bolesti , a stavlja je u zakonski okvir prisilnog liječenja. Minimum poštovanja koji je bolnica mogla da iskaže prema jednom ljudskom biću je da potroši još malo olovke i precizno navede kakav je zapravo njen mentalni problem.
3.) pacijentica ima organski sumanuti poremećaj:
Sudski vještak neuropsihijatar, je pacijenticu pregledala i uradila nalaz dana 26. 10. 2023, deset dana nakon prijema, i navela: „Misaoni tok sa gubitkom determinirajuće tendence, u sadržaju mišljenja paranoidne opservacije usmjerene na njoj poznata lica. Negira perceptivne obmane, koje se ne isključuju. Bez uvida u svoje stanje i potrebu liječenja. Prima se na odjel intenzivne njege. Psihijatrijska dijagnoza F06.2 susp ( suspektna, pod sumnjom, sumnja na organski sumanuti poremećaj).
Bolnica je u otpusnom pismu prepisala gore navedeni dio nalaza sudskog vještaka, a da uopšte nije navela izvor tih konstatacija, iako se radi o mišljenju ugledne profesorice psihijatrije. Da su naveli čak i bezimeni podatak o sudskom vještaku, akademski fokus bi bio drugačiji. Preuzimanje dijelova nečijeg teksta bez citiranja autora se u akademskoj zajednici smatra plagijatom. Osim toga, bolnica prilikom otpusta pacijentice nije precizno navela šta se tokom boravka u bolnici desilo sa tom početnom dijagnozom koja je bila pod sumnjom, F 06.2, niti se navodi je li ta dijagnoza zaliječena ili izliječena. Bolnica je u otpusnom pismu navela „na primijenjenu medikaciju kupira se vođeća psihopatologija prezentirana pri prijemu“, a to je prazna rečenica bez sadržaja, jer kako smo pokazali, psihopatologija na prijemu nema dovoljnu medicisku težinu.
Hoću samo da kažem da kada se neko lišava slobode i prisilno smješta u psihijatrijsku bolnicu, što može rezultirati da mu se trajno oduzme poslovna sposobnost i postane ovisan o staratelju, tu imamo zakonski okvir prema kom doktori iz bolnice treba da budu puno odgovorniji nego što jesu, a njihova odgovornost se definiše samo preciznim opisima mentalnog zdravlja njihovih pacijenata, koji u ovom slučaju nedostaju.
4.)pacijentica ima vaskularnu demenciju:
Bolnica je u otpusnom pismu takođe navela: Na primjenu terapije postepeno dolazi do redukcije sumanutih sadržaja i postaje nešto mirnija. U stanju incipijentne psihostabilizacije se premjesti na poluzatvoreni odjel . U nastavku tretmana paranoidne ideje se kupiraju, pacijentica je vedrija, relaksiranija. U kliničkoj slici dominantne promjene ponašanja uslovljene kognitivnim padom, neosmišljenog je ponašanja, stereotipnog govora , dezorijentisana u vremenu. Za obavljanje svakodnevnih aktivnosti potrebna joj je pomoć drugih, higijenu održava na podsticaj i pod nadzorom osoblja . Očuvano sjećanja na stare događaje, dok je sjećanje na novija dešavanja narušeno. Krajnja dijagnoza joj je vaskularna demencija. Upravo zbog konteksta „bila luda pa nakon terapije prestala biti luda“, a zapravo ima problem sa moždanim tkivom koje samo po sebi ne proizvodi psihotična stanja već propadanje misaone sfere, nalazim nekoliko sumnjivih elemenata u prisilnom boravku ove pacijenice u bolnici.
Pacijenticino ime štiti Zakon o zaštiti duševnih bolesnika pa ga se ne smije objaviti, ali studenti koji na dodiplomskom studiju ne savladaju tehniku kako se piše otpusno pismo, a kasnije završe i specijalizaciju potpadaju pod javni značaj. Ne znam na kom predmetu se to uči, ali neki ljekari ne umiju napisati logički koherentno otpusno pismo. Što bi rekli, najlakše je našminkati se, upisati se u stranku i hodati po sastancima, a otpusnim pismima neka se smiju oni koji umiju da ih čitaju. Potpisnice ovog otpusnog pisma su dr. Inga Pekić Lokmić, direktorica bolnice Jagomir, dr. Srebrenka Bise, šefica ženskog odjeljenja i dr. Amra Hrnjica, odjeljenski ljekar.
5.)ostali čudni događaji:
Kad sam išla na sud u Sarajevu da se kod sudije raspitam ima li sud nadležnosti kada pacijenticu drže u bolnici pet dana nakon isteka prisilnog smještaja, sudija Elvis Zorlak je zapjenio i izgubio kontrolu nad sobom. „Odakle Vi znate za taj predmet? Vi meni morate dati izjavi kako ste saznali za ovaj postupak ?“ Ja mu odgovorim da sam ja podnesak broj 3 iz tog sudskog spisa. Taj podnesak je sudiji eksplicitno skrenuo pažnju da ne treba slijepo vjerovati nadležnom organu. Umjesto da razmisli o problemu da li može postati saučesnik u jednoj prljavoj raboti, Zorlak je pozvao sudsku policiju da naprave službenu zabilješku koju sam odbila da potpišem, a onda je od njih zatražio da me ta dva sudska policajca izvedu iz zgrade suda. Pitanje na koje želim odgovor je zašto je sudija Zorlak na pomen tog predmeta bio van sebe toliko da se jedva smirio? Nisam ja sujetna da bi mi zasmetalo što su me dva sudska policajca sprovela do ulaza u zgradu suda, to mi je čak i cool, samo mi je reakcija sudije Zorlaka najblaže rečeno čudna. A sudija Zorlak je osim prisilnog smještaja u bolnicu dobio da radi i predmet oduzimanja poslovne sposobnosti.
Drugo, komšije iz zgrade pacijenticu i dalje optužuju da urinira po hodniku. Centar za socijalni rad Novi grad postupa po njihovim prijavama kao da su vjerodostojne i kredibilne. Dakle, govorimo o pacijentici koja je 22. 12. 2023 godine otpušte iz bolnice kao izliječena od psihotičnih ispoljavanja, a 05.01.2024 na kontroli kod psihijatra joj ne nalaz bio uredan. Ranije smo dokazali da je prijava za uriniranje bila lažna jer je na pokazani način mogao urinirati samo muškarac a ne žena. Sada ćemo od Centra za socijalni rad Novi Grad tražiti da dokažu te tvrdnje jer ih zloupotrebljavaju da pacijenticu stave u nepogodan položaj u sudskom postupku i prikažu je kao osobu koju treba držati pod nadzorom. Naime, od dana pacijenticinog izlaska iz bolnice, tehničar koji joj daje inzulin svaki dan prolazi tim stubištem i do sada ni jednom nije vidio urin na stubištu. Ja je sada obilazim svaki dan i provedem otprilike dva sata sa njom, s pauzom od 18- 21. 01.2024 godine, što znači da i ja svaki dan prolazim tim istim stubištem i da nikakav urin nisam vidjela. Njena prva rodica, koja takođe svaki dan dolazi u posjetu je samo jednom vidjela neku ženu kako prosipa vodu na dva mjesta na tom spratu, ali na nju nije obratila pažnju. Obzirom da se pacijentici šećer mjeri svaki dan prije inzulina, lako je dokazati analizom uzorka da li je urin sa stubišta njen ili joj ga neko podmeće kako bi je prikazao bolesnijom nego što jeste.
Treće, policija Novi grad je rekla da je opet počela da naziva policiju i da prijavljuje izmišljene krađe. Međutim, dana kad je otpuštena iz bolnice sam vidjela da su joj zaglavljene tipke na telefonu, a isto stanje sa tipkama sam vidjela i prije nekoliko dana. Ona može da prima pozive ali ne i da poziva sa svog telefona. To znači da neko drugi, ko se predstavlja kao ona, pokušava da je prikaže u lošem svjetlu. Prekosutra ćemo dobiti listing njenih odlaznih poziva pa ćemo znati ko govori istinu.
6.) grabež imovine
Uz svo dužno poštovanje svima, meni je ostala sumnja da je Centar za socijalni rad Novi Grad zajedno sa bolnicom povrijedio član 22 Zakona o zaštiti duševno bolesnih lica. Ovaj član reguliše prisilni boravak u bolnici po dva osnova, da je bolesnik agresivan po okolinu i po sebe, a u otpusnom pismu je navedeno da nije bila agresivna. Što se tiče opasnosti po zdravlje okoline ono nije dokazano nikakavim bakteriološkim nalazima a ne rezultira ni da je opasna po sebe. Moje mišljenje je pacijentici trebao temeljan psihijatrijski tretman, ali ne na način na koji je sproveden jer je smještaj u Jagomir bila pretjerana i preuveličana mjera. Socijalne radnice iz Centra za socijalni rad Novi grad doživljavam kao ptice grabljivice koje samo gledaju šta da joj otmu od nekih 650.000 KM imovine koju posjeduje.
Tome u prilog govore i dvije rečenice socijalne radnice Suade, da joj je potrebna briga 24 sata, iako od tableta koje pije deset sati spava kao zaklana, pa ne vidim svrhu da neko oko nje dežura i noću. Zatim, rekla je da nisu imali saradnju sa porodicom. Ja postavljam pitanje čiji zadatak je bio da se uspostavi kontakt sa porodicom ? Je li to propust raa Centra za socijalni rad ili nije?
Sve u svemu, ova događanja podsjećaju na situaciju kad se kobac obruši na nezaštićenu životinju. Kvaka je samo u tome što smo mi prepoznali kopca pa ga možemo otjerati mahanjem ruku ili stavljanjem strašila u polje.
[…] Nepismeni sarajevski doktori i prava pacijenata Post Views: 44 Podijelite ovaj članak: […]