Objavljena imena osumnjičenih za izdavanje i trgovinu lažnim diplomama

Podijelite ovaj članak:

SIPA je uhapsila deset osoba, dužnosnika univerzitetskih i fakultetskih ustanova, zbog nezakonitog izdavanja i nedozvoljene trgovine diplomama

Jučerašnja akcija pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koju su izveli širom BiH, još je jedan dokaz da cijelo društvo konačno mora odlučnije krenuti u borbu protiv korupcije.

ISTRAŽNE RADNJE

Naime, po nalogu postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH, pripadnici SIPA su na području Banje Luke, Bijeljine, Istočnog Sarajeva, Prijedora, Bosanske Dubice, Brčkog, Travnika i Mostara započeli operativnu akciju Klaster.

Ove aktivnosti, kako je saopćeno iz državnog Tužilaštva, realiziraju se nakon dugotrajnog provođenja istražnih radnji na suzbijanju organizovanog kriminala i sistemske korupcije, a povezane sa nezakonitim izdavanjem i nedozvoljenom trgovinom fakultetskih diploma na području BiH.

Uhapšeno je deset lica, uposlenika i visokih dužnosnika univerzitetskih i fakultetskih ustanova u BiH, koji će biti sprovedeni u prostorije SIPA radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenih. Nakon toga će u zakonskom roku biti predati u daljnju nadležnost postupajućeg tužioca.

Mediji su jučer munjevitom brzinom objavili njihova imena. Među osumnjičenim su: Dušan Perić, Vojislav Škrbić, Zoran Kalinić, Vaso Pajić, Vladimir Stojanović, Denis Pračić, Mirko Tufegdžija, Dragan Ilić, Ljubiša Todorović i Goran Lalović.

Njih su otkrili prikriveni istražitelji SIPA, koji su sa lažnim identitetima upisali fakultete i u konačnici platili i dobili lažne diplome.

Prema prikupljenim dokazima, osumnjičeni su nezakonitim aktivnostima stekli imovinsku korist veću od 600.000 KM.

– Prilikom pretresa do sada su otkriveni i privremeno oduzeti novac u iznosu od 165.000 KM, poslovna dokumentacija, računari i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena krivična djela organizovani kriminal, nedopuštena trgovina i pranje novca propisana Krivičnim zakonom BiH, kao i krivična djela iz krivičnih zakona RS-a, Federacije i Brčko distrikta i to podstrekavanje, zloupotreba položaja ili ovlaštenja, falsifikovanje ili uništenje službene isprave i krivotvorenje službene isprave, saopćeno je iz SIPA.

Pretresi su vršeni na 18 lokacija, na adresama devet fizičkih i pravnih lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena prethodno navedena krivična djela. Ova akcija dio je napora Tužilaštva BiH i agencija za provedbu zakona u borbi protiv sistemske korupcije u BiH i otkrivanja i procesuiranja osoba koje činjenjem krivičnih djela nanose veliku štetu vladavini prava i svim građanima, kao i akademskoj i univerzitetskoj zajednici u segmentu visokog obrazovanja. Akcija Klaster se realizuje po nalogu Suda BiH, pod nadzorom Tužilaštva BiH i u saradnji sa MUP-om RS-a, te MUP-ovima HNK-a i SBK-a i policijom Brčko distrikta BiH.

Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS-a, za naš list ističe da je Ured u proteklom periodu poduzimao niz aktivnosti sa ciljem prevencije korupcije i da je utvrđeno da su pojedine osobe godinama rukovodile ozbiljnim sistemima sa falsifikovanim diplomama, koje su pribavljali kako u BiH tako i van države.

OSPOREN POSTUPAK

– Ovo što ću spomenuti na neki način se uklapa u današnju priču, a to je da je grupa uposlenika iz jedne institucije pred Agencijom za zaštitu ličnih podataka BiH osporila postupak provjere diploma i da je Agencija rekla da Ured ne treba da vrši provjere diploma. Nakon toga je Sud BiH donio odluku da provjera diploma nije antikoruptivna aktivnost. To je doneseno zbog ovoga što danas čitamo, da se sistemski na svim nivoima vlasti prevenira provjera diploma. Ako je vaša diploma čista, kakav Vi imate problem s tim da ja provjerim vašu diplomu, a pri tome ste zaposleni u javnom sektoru koji se finansira novcem građana? Sada se to od države zaustavlja – revizija svih diploma. Kad bruji država o falsifikovanim diplomama, Sud kaže da to ne treba raditi i da to zadire u privatnost, naglasio je.

Ured je dosad provjerio oko 15 hiljada diploma i njih oko 1-2 posto je krivotvorenih, među kojima ima direktora, menadžera, rukovodilaca… Kafedžić kaže da će očito morati zaustaviti taj proces, iako su pronašli na stotine takvih diploma, da su te osobe procesuirane i udaljene s posla, prenosi Oslobođenje.

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Objavljena imena osumnjičenih za izdavanje i trgovinu lažnim diplomama […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x