Prema novim ekološkim propisima u Španiji, duhanske kompanije će morati platiti račun za čišćenje miliona opušaka koje pušači odbace svake godine.
Presuda, koja stupa na snagu ovog petka, dio je paketa mjera za smanjenje otpada i povećanje recikliranja. Uključuje zabranu jednokratnog plastičnog pribora za jelo i tanjira, štapića za vatu, čaša od ekspandiranog polistirena i plastičnih slamki, kao i smanjenje plastične ambalaže za hranu.
Zakon je u skladu s direktivom Evropske unije kojom se ograničava upotreba plastike za jednokratnu upotrebu i čiji je cilj obavezati zagađivače da očiste nered koji stvaraju, prenosi The Guardian.
Proizvođači cigareta također će biti odgovorni za educiranje javnosti da ne odbacuju svoje opuške u javnom prostoru, ali ostaje nejasno kako će se čišćenje provesti ili koliko će to koštati.
Jedna katalonska studija procijenila je troškove između 12 i 21 eura po građaninu godišnje, ukupno do 1 milijarde eura (882.000 funti).
Katalonska vlada predložila je uvođenje sheme po kojoj bi se opušci cigareta mogli otkupiti za 0,20 eura po komadu, što bi dodalo 4 eura trenutnoj prosječnoj cijeni od 5 eura za kutiju od 20 cigareta, a ta shema još nije uvedena.
Pretpostavlja se da će duhanske kompanije trošak prebaciti na potrošača, što će biti još jedan poticaj za odvikavanje od navike. Prema prošlogodišnjoj vladinoj statistici, oko 22% Španaca puši (16,4% žena i 23,3% muškaraca) u poređenju s prosjekom EU od 18,4%.
Ipak, uprkos velikom broju pušača, naročito među mladima, javno mnijenje zalaže se za pojačana ograničenja pušenja na javnim mjestima.
Opušci cigareta jedan su od najprisutnijih oblika otpada i potrebno im je oko 10 godina da se razgrade, pri čemu se ispuštaju otrovne tvari poput arsena i olova.
Prema nevladinoj organizaciji Ocean Conservancy, opušci cigareta najčešći su oblik onečišćenja mora, čak više od plastičnih kesa i boca, a procjenjuje se da ih se u okeane odbaci oko 5 milijardi.
U interesu javnog zdravlja i kako bi se smanjio broj opušaka koji ulaze u more, oko 500 španskih plaža proglašeno je bez dima. Prošle godine, Barselona je zabranila pušenje na svih 10 gradskih plaža.
The Guardian
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!
I don't think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.