Podijelite ovaj članak:


Bijeli sljez (lat. Althaea officinalis) je višegodišnja biljka iz porodice Malvaceae, koja je domaća u Europi, sjevernoj Africi i zapadnoj Aziji. Biljka je poznata po svojim ljekovitim svojstvima, a koristi se već stoljećima u tradicionalnoj medicini.

Evo nekoliko ključnih informacija o bijelom sljezu:

  1. Ljekovita svojstva: Korijen bijelog sljeza sadrži sluzi koje mogu imati umirujući učinak na upaljeno grlo i kašalj. Stoga se koristi u tradicionalnoj medicini za tretiranje simptoma prehlade, kašlja, bronhitisa i drugih respiratornih problema.
  2. Upotreba: Biljka se može koristiti na različite načine, uključujući pripravke za ispiranje grla, čajeve, sirupe i tinkture. Također se može koristiti kao oblog za umirivanje iritacije kože.
  3. Nuspojave: Iako je bijeli sljez općenito siguran za konzumaciju u malim količinama, neki ljudi mogu imati alergijske reakcije na biljku. Također, zbog sadržaja sluzi, može usporiti apsorpciju nekih lijekova ako se uzima istovremeno.
  4. Druge primjene: Osim u medicini, bijeli sljez se koristi i u kulinarstvu. Mladi listovi biljke mogu se jesti sirovi u salatama ili kuhani poput povrća. Također se koristi i kao dodatak u pripravcima poput želatina i slastica.
  5. Uzgoj: Bijeli sljez je otporna biljka koja preferira vlažna i plodna tla te sunčana ili polusjenovita mjesta. Može se uzgajati iz sjemena ili dijeljenjem korijena.

Bijeli sljez je dakle višenamjenska biljka koja se koristi kako u medicinske svrhe, tako i u kulinarstvu, te je popularan izbor u mnogim domaćim ljekarnama i vrtovima. Prije korištenja biljke u medicinske svrhe, uvijek se savjetujte s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom.

Bijeli sljez koristi se na različite načine zbog svojih ljekovitih svojstava.

  1. Čaj od bijelog sljeza: Sušeni korijen i listovi bijelog sljeza mogu se koristiti za pripremu čaja koji se tradicionalno koristi za smirivanje kašlja i iritacije grla. Čaj se priprema tako da se sušeni korijen ili listovi preliju kipućom vodom i ostave da odstoji nekoliko minuta prije pijenja. Dodavanjem meda može se poboljšati okus i dodati dodatna ljekovita svojstva.
  2. Sirup od bijelog sljeza: Sirup od bijelog sljeza može se koristiti kao prirodni lijek za kašalj i iritaciju grla. Koristi se za ublažavanje simptoma prehlade, bronhitisa i drugih respiratornih problema. Može se konzumirati samostalno ili dodavati u čaj.
  3. Oblozi od bijelog sljeza: Oblozi od bijelog sljeza koriste se za vanjsku primjenu radi smirivanja iritacija kože, ublažavanja opeklina, uboda insekata ili upaljenih i bolnih područja. Koriste se oblozi natopljeni ekstraktom bijelog sljeza ili gelom od bijelog sljeza.
  4. Dodatak u kozmetičkim proizvodima: Bijeli sljez se može koristiti kao sastojak u kozmetičkim proizvodima, poput losiona, krema ili balzama za usne, radi svojih umirujućih i hidratantnih svojstava. Može pomoći u smirivanju iritirane kože i ublažavanju upala.
  5. Prehrambena upotreba: Mladi listovi bijelog sljeza mogu se jesti sirovi u salatama ili kuhani poput povrća. Iako se rjeđe koristi u prehrambene svrhe u usporedbi s ljekovitom upotrebom, mladi listovi imaju neke hranjive vrijednosti i mogu dodati raznolikost jelima.

Ovi su samo neki od načina na koje se bijeli sljez može koristiti u tradicionalnoj medicini, kozmetici i prehrambenoj industriji. Prije korištenja bijelog sljeza ili proizvoda koji ga sadrže za liječenje određenih zdravstvenih problema, uvijek se savjetujte sa stručnjakom za zdravstvenu njegu.


Evo jednostavnog recepta za pripremu sirupa od bijelog sljeza:

Sastojci:

  • 50 g sušenog korijena bijelog sljeza
  • 500 ml vode
  • 500 g šećera (po želji možete koristiti smeđi šećer ili med kao zamjenu)
  • Sok od 1 limuna (opcionalno, za dodatnu aromu i konzerviranje)

Upute za pripremu sirupa od bijelog sljeza:

  1. Priprema korijena bijelog sljeza: Ako koristite svježi korijen, operite ga pod hladnom vodom kako biste uklonili nečistoće. Ako koristite sušeni korijen, možete ga koristiti izravno.
  2. Kuhanje korijena bijelog sljeza: Stavite sušeni korijen bijelog sljeza u lonac i prelijte ga vodom. Zagrijte na umjerenoj vatri i pustite da zavrije. Smanjite vatru i pustite da lagano kuha 20-30 minuta, dok se tekućina ne smanji za otprilike pola.
  3. Cijeđenje i ocjedjivanje: Kad je tekućina skuhana i smanjena, ocijedite je kroz cjedilo ili gazu kako biste uklonili komade korijena bijelog sljeza. Dobit ćete koncentriranu tekućinu koja će biti osnova za sirup.
  4. Dodavanje šećera: Vratite koncentriranu tekućinu u lonac i dodajte šećer. Zagrijavajte na laganoj vatri, povremeno miješajući, dok se šećer potpuno ne otopi.
  5. Dodavanje soka od limuna: Ako koristite sok od limuna, možete ga dodati sirupu sada. Limunov sok ne samo da može poboljšati okus sirupa, već i pomoći u konzerviranju i produženju roka trajanja.
  6. Hlađenje i čuvanje: Kad se sirup ohladi, prelijte ga u staklenke ili boce za skladištenje. Čuvajte u hladnjaku i koristite prema potrebi. Sirup od bijelog sljeza može se koristiti za smirivanje kašlja i iritacije grla, obično 1-2 žlice na dan za odrasle.

Ovaj sirup možete prilagoditi prema vlastitim preferencijama dodavanjem više ili manje šećera ili drugih sastojaka. Također, uvijek se posavjetujte sa zdravstvenim stručnjakom prije korištenja sirupa od bijelog sljeza, posebno ako imate zdravstvenih problema ili ako uzimate lijekove.

Subscribe
Notify of

0 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x