Našao je čovjek hurmu na pijaci koja je nekome ispala na zemlju, pa je počeo da na sav glas doziva oko sebe: Čija je hurma? Kada ga je čuo Omer b. Hattab prišao mu je prijeteći da će dobiti štap po leđima, rekavši: “Nemoj da nam lažno glumiš bogobojaznost”.
Ovaj termin “lažna bogobojaznost” ustanovio je Omer kod čovjeka koji nije bio na stepenu da toliko brine o jednoj hurmi, a pri sebi ima daleko većih grijeha od toga da brine o trivijalnim stvarima.
Na sličan način je reagovao i Abdullah b. Omer u pogledu čovjeka iz Iraka koji ga je kod Ka’be pitao o propisu krvarine ako bude ubio komarca, pa mu je Ibn Omer, r.a. odgovorio: “SubhanaAllah! Vi stanovnici Iraka ste prolili krv unuka Poslanika (Husejna r.a) i niste pitali za to, a sada pitate za prolivenu krv komarca!’
Mnogo je danas onih koji nam glume pravdu za narod i na sav glas galame pitajući čija je hurma ispala na zemlju, dok rade o glavi istaknutih Bošnjaka, rušeći sve pred sobom.
Ovu oscilaciju i kontradiktornost naći ćemo često kod ličnosti koje nisu imale prirodan tok sazrijevanja. Obično ovakve tipologije ljudi bave se trivijalnim i senzacionalnim stvarima, glumeći pravdu i poštenje, te imaju poremećen redoslijed prioriteta, dok pored njih prolaze suštinske i temeljne stvari koje su velike kao brdo.
Svako sazrijevanje mora imati svoj prirodan proces. Sve što je sazrelo brzo i preko noći je hibridno, vještačko i nezdravo. Neprirodno mentalno sazrijevanje u pogledu islamskog vjerovanja proizvodi kontradiktorne i konfuzne ličnosti u njihovim riječima i djelima.
“Kome Allah zeli dobro dadne mu da razumije vjeru”.
Autor teksta: prof. Samir Avdić
[…] Status dana: Nemoj da nam lažno glumiš bogobojaznost Post Views: 1 Podijelite ovaj članak: […]
[…] Status dana: Nemoj da nam lažno glumiš bogobojaznost […]