Tomić: Mirza Delibašić mi je rekao da moramo sačuvati obraz

Podijelite ovaj članak:

Novinar Branko Tomić je tokom Sajma bh. knjige u Geteborgu ispričao jednu lijepu priču o Mirzi Delibašiću i tome šta mu je ovaj rekao pred samu agresiju na Bosnu i Hercegovinu:

“Predvodio sam KK Bosna na kupu Krnje Jugoslavije. Kad sam se vratio u Sarajevo već se vidjelo da je rat neizbježan. Ja u tome nisam htio sudjelovati i spremio sam se da odem u inostranstvo. Na aerodrom me ispratio pokojni Mirza Delibašić i rekao mi ono čega ću se sjećati cijeli život: “Branko, mi ne možemo spriječiti ovaj rat u Bosni i Hercegovini, ali možemo sačuvati svoj obraz. Ako u ovom ratu izgubimo sve što imamo, opet će nam ostati nešto veliko”.

Branko Tomić istaknuti je novinar, rođen je 1948. godine u Drvaru. Profesionalnu novinarsku karijeru započeo je 1971. godine kao dopisnik Oslobođenja iz Beograda. Nakon preseljenja u Sarajevo 1974. godine, bio je urednik sportske redakcije, dopisničke službe i evropskog izdanja Oslobođenja. Jedno vreme je bio dopisnik iz Vojvodine i zamenik glavnog i odgovornog urednika. Tomić je objavio knjige “Plamen mladosti”, “Velike male igre”, “Partizanska olimpijada”, “Tito prijatil sporta” (Tito: sportski prijatelj, sa B. Radosavljevićem). ), “Olimpijske staze”, sa E. Bergantom, sa grupom pisaca napisao “Olimpijsko Sarajevo za nezaborav” itd. U posljednje četiri godine objavio je dvije reprezentativne monografije o bosanskohercegovačkim olimpijcima (“Olimpijski spomenar”) i nogometu (vFudbalska riznica bosanskohercegovačkog nogometa/Bosanskohercegovačka fudbalska riznica) u dva toma, također kao zbirka izvještaja o Bosancima u Švedskoj (“Švedskom Bosna probeharala”) i knjiga o sarajevskim gimnastičarkama (“Crnci” iz FIS-av). Dobitnik je više novinarskih nagrada.

Mirza Delibašić bio je jedan od najpoznatijih i najuspješnijih košarkaša iz bivše Jugoslavije. Rođen je 9. juna 1954. godine u Tuzli, a preselio je 8. decembra 2001. godine.

Evo nekoliko ključnih informacija o Mirzi Delibašiću:

Mirza Delibašić je bio istaknuti košarkaš koji je igrao na poziciji beka/krila. Svoju karijeru započeo je u KK Sloboda Tuzla, a potom je igrao za Crvenu zvezdu iz Beograda (gdje je osvojio naslov prvaka Jugoslavije), te za Real Madrid. Bio je ključni član jugoslavenske košarkaške reprezentacije koja je osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama 1980. u Moskvi te je bio i prvak svijeta na Svjetskom prvenstvu 1978. godine.


Mirza Delibašić je igrao za KK Bosna od 1970. do 1978. godine. Bio je ključni član momčadi Bosne tijekom zlatne ere kluba kada su postigli nekoliko značajnih rezultata. Delibašić je bio jedan od najboljih igrača u historiji KK Bosna, doprinoseći brojnim uspjesima kluba u domaćim i međunarodnim takmičenjima.

Mirza Delibašić je osvojio mnoge trofeje i priznanja tijekom svoje karijere, uključujući naslove prvaka Jugoslavije i Španjolske, kao i brojne individualne nagrade. Bio je izabran u idealnu petorku Europskog prvenstva 1977. godine te je tri puta bio proglašen za najboljeg košarkaša Jugoslavije.

Nakon završetka košarkaške karijere, Delibašić se posvetio humanitarnom radu. Bio je aktivan u promicanju sporta i pomaganju mladim sportašima, posebno u Bosni i Hercegovini.

Delibašić se smatra jednom od najvećih košarkaških legendi bivše Jugoslavije. Njegova izvanredna igra, karizma i predanost košarci ostavili su dubok trag u svijetu sporta, a njegovo ime i dalje živi kao simbol veličine i sportskog dostignuća.

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Čudno u biografiji Mirze Delibašića ovde stoji da je igrao za C. Zvezdu, a u stvari igrao je za Bosnu i osvojili su naslov prvaka ne samo Jugoslavije, nego i Evrope, što se ovde u tekstu ne spominje.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x